reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ZM Tarnów Przemysł elektroniczny | 04 września 2015

Elektroniczna ofensywa z Tarnowa

Nowe, innowacyjne produkty, wykorzystujące zaawansowane technologie informatyczne – taki jest m.in. efekt projektu Centrum Badawczo-Rozwojowe – wzrost potencjału badawczego ZM Tarnów.
Projekt zrealizowany kosztem blisko 65 mln PLN umożliwił ZM Tarnów ogromne inwestycje w infrastrukturę oraz pozyskanie unikalnych kompetencji, głównie w zakresie elektroniki – podkreśla spółka w komunikacie.

W odpowiedzi na potrzeby rynku, ZM Tarnów skoncentrowały się bowiem na rozwoju w obszarze elektroniki i mechatroniki. Zaawansowane technologie z tego zakresu wykorzystano w innowacyjnych rozwiązaniach konstrukcyjnych przy realizacji projektów strategicznych. Dwa najważniejsze to Przeciwlotniczy System Rakietowo Artyleryjski PILICA oraz Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia ZSMU A4. Głównym założeniem przy projektowaniu i wytwarzaniu była budowa w systemie modułowym. Zastosowano otwartą architekturę oprogramowania, umożliwiającą konfigurację z kolejnymi systemami. Pozwala to na wykorzystanie opracowanych urządzeń w innych projektach, realizowanych przez tarnowską spółkę.

Zakłady Mechaniczne Tarnów oferują także m.in. rodzinę monitorów w wysokiej rozdzielczości w wersji militarnej, przy których projektowaniu kluczowa była kwestia bezpieczeństwa. Systemy wyposażono w sterowniki uzbrojenia, w których prócz specjalistycznego oprogramowania zastosowano kilkanaście obwodów zabezpieczeń. Ponadto w ramach wyrobów mechatronicznych, które docelowo znajdą się na uzbrojeniu resortu Obrony Narodowej, powstały komputery pokładowe. Zapewniają one współpracę ze stabilizacją, wideotrakerem oraz terminalami operatora. Dzięki temu użytkownicy będą mogli - w sposób zdalny - skutecznie kierować ogniem. Spółka opracowała także własne układy napędowe.

ZM Tarnów kończą już realizację rozpoczętego w 2012 roku programu, którego celem był wzrost potencjału badawczego spółki. Oprócz rozbudowy zaplecza projektowego i badawczego, ZM Tarnów postawił także na kształcenie kadry i jak pisze spółka w komunikacie, w ostatnich latach, przedsiębiorstwo zbudowało zespół wykwalifikowanych inżynierów specjalistów, którzy posiadają unikalne kompetencje z zakresu elektroniki, mechatroniki, programowania oraz sterowania.


© Źródło: ZM Tarnów

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-1