reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© cookelma dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 01 września 2015

MON o współpracy z Polską Agencją Kosmiczną

W najbliższych latach bezpieczeństwo Polski będzie związane z technologiami satelitarnymi i kosmicznymi. Ministerstwo obrony od początku wspiera wszelkie przedsięwzięcia w tym obszarze [/i]- powiedział Tomasz Siemoniak podczas wizyty w Polskiej Agencji Kosmicznej.
Podczas poniedziałkowej wizyty minister Tomasz Siemoniak spotkał się z prezesem PAK prof. Markiem Banaszkiewiczem i pracownikami agencji, wysłuchał także informacji na temat planów i zadań PAK oraz zwiedził siedzibę agencji. - Ministerstwo Obrony Narodowej intensywnie współpracuje z Polską Agencją Kosmiczną, która ma poważny zakres działań, jeżeli chodzi o sprawy obronne – mówił podczas spotkania wicepremier Siemoniak.

- Rozmawiamy o merytorycznych sprawach i kalendarzu agencji na przyszłość. Chcemy, aby Polska Agencja Kosmiczna była naszym partnerem w Polsce – podkreślił minister.

Wicepremier Tomasz Siemoniak w rozmowie z prezesem PAK prof. Markiem Banaszkiewiczem podkreślił znaczącą rolę Wojskowej Akademii Technicznej, wskazując wojskową uczelnię jako ważny element kształcący przyszłe kadry inżynierów i specjalistów z obszaru technologii kosmicznych i satelitarnych na potrzeby PAK.

---
Polska Agencja Kosmiczna w Gdańsku oficjalnie rozpoczęła działalność 10 lipca br. Jej siedziba mieści się Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Najważniejszymi zadaniami agencji jest zaangażowanie w działalność wspierającą polską obronność i bezpieczeństwo przy pomocy technik i technologii kosmicznych, a także polskiej administracji - poprzez zapewnienie dostępu do danych i serwisów związanych z wykorzystaniem satelitarnych systemów nawigacyjnych i obserwacji Ziemi.

Agencja realizuje zadania w zakresie badań i rozwoju techniki kosmicznej, w tym inżynierii satelitarnej oraz zastosowania dla celów użytkowych, gospodarczych, obronnych, bezpieczeństwa państwa oraz naukowych.

Obecnie PAK jest w fazie organizacyjnej, ale już nawiązuje kontakty ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami. W ostatnich miesiącach podpisano kilka porozumień o współpracy m.in. z Francuską Agencją Kosmiczną, Włoską Agencją Kosmiczną oraz Ukraińską Agencją Kosmiczną


---
Źródło: MON

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2