reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Malow Przemysł elektroniczny | 01 września 2015

Malow otwiera fabrykę w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Suwalski producent mebli uruchamia nowy zakład, w którym będą powstawały m.in. szafy z instalacją elektryczną. W fabryce może znaleźć pracę nawet 120 osób.
Malow to firma, która działa w SSSE prawie od jej początku i jest jednym z najaktywniejszych podmiotów. Główna fabryka i jednocześnie siedziba firmy znajduje się w Suwałkach, na terenie SSSE.

Firma rocznie produkuje ok. 300 tys. sztuk produktów, w sześciu tysiącach wzorów. Są to meble metalowe: biurowe, socjalne, szkolne, warsztatowe, medyczne, regały przesuwne, regały przesuwne (z mechanicznym i elektrycznym napędem), szafy wzmocnione i sejfy.

- Przygotowania do inwestycji trwały dwa lata. Budowa rozpoczęła się w połowie lutego tego roku. I szczęśliwie pierwszy raz od 20 lat w Suwałkach nie było zimy. Dzięki temu teraz kończymy już prace budowlane i jednocześnie uruchamianie dwóch linii produkcyjnych oraz linii lakierniczej. 1 września chcemy rozpocząć produkcję. Na przełomie 2015/2016 roku uruchomimy kolejną linię, ale już dużo szybszą niż te co mamy obecnie. Najnowocześniejszą w Europie – mówi Henryk Owsiejew, właściciel i przewodniczący rady nadzorczej firmy Malow.

Dziś w zakładach Malow 1,2,3 zatrudnionych jest ponad pół tysiąca osób. Następna fabryka to kolejne miejsca pracy. Część ze 120 osobowej załogi już została zrekrutowana. Organizacja i przygotowanie kadry trwa od blisko roku. Nowa technologia to też konieczność przyswojenia nowych informacji, nowych programów i technik. Z powodu uruchomienia Malowa 4 firma szkoli ok. 100 pracowników.

Malow 4 pochłonął około 65 mln PLN, z czego najdroższa była technologia. W nowym zakładzie staną dwie automatyczne linie mechaniczne plus linia lakiernicza oraz inne maszyny.

- Rozwój jest efektem wymagań rynku. Nowa fabryka to wynik wspólnego projektu z naszym ponad 10-letnim partnerem z Norwegii, który chce być głównym graczem na rynku skandynawskim w branży mebli metalowych. Podzieliśmy się zadaniami. On zajął się pozyskaniem rynku, a my przygotowanie zdolności produkcyjnych – dodaje mówi Henryk Owsiejew.

Dotychczasowe trzy suwalskie hale firmy Malow zajmują ponad 15 tys. m kw. Dzięki nowej inwestycji przybyło 13 tys. m kw. Zwiększyły się również moce produkcyjne Malowa o 50 proc. Nowy zakład ma generować wartość sprzedaży na poziomie ok. 60 mln PLN rocznie. Dziś jest to 120 mln PLN.

Malow powstał w 1998 r. Sześć lat później uruchomił zakład w Charkowie (Ukraina). W 2008 r. zbudowano kolejna halę w Suwałkach. Początkowo spółka zatrudniała 80 osób, obecnie przeszło pół tysiąca osób, głównie z Suwałk i okolicy. Co roku prawie 60 proc. produkcji trafia na eksport (od Skandynawii, przez Niemcy, Czechy, kraje Beneluksu i nadbałtyckie, nawet do Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich).

---
Źródło: Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 14 2018 11:24 V11.8.1-2