reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Malow Przemysł elektroniczny | 01 września 2015

Malow otwiera fabrykę w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Suwalski producent mebli uruchamia nowy zakład, w którym będą powstawały m.in. szafy z instalacją elektryczną. W fabryce może znaleźć pracę nawet 120 osób.
Malow to firma, która działa w SSSE prawie od jej początku i jest jednym z najaktywniejszych podmiotów. Główna fabryka i jednocześnie siedziba firmy znajduje się w Suwałkach, na terenie SSSE.

Firma rocznie produkuje ok. 300 tys. sztuk produktów, w sześciu tysiącach wzorów. Są to meble metalowe: biurowe, socjalne, szkolne, warsztatowe, medyczne, regały przesuwne, regały przesuwne (z mechanicznym i elektrycznym napędem), szafy wzmocnione i sejfy.

- Przygotowania do inwestycji trwały dwa lata. Budowa rozpoczęła się w połowie lutego tego roku. I szczęśliwie pierwszy raz od 20 lat w Suwałkach nie było zimy. Dzięki temu teraz kończymy już prace budowlane i jednocześnie uruchamianie dwóch linii produkcyjnych oraz linii lakierniczej. 1 września chcemy rozpocząć produkcję. Na przełomie 2015/2016 roku uruchomimy kolejną linię, ale już dużo szybszą niż te co mamy obecnie. Najnowocześniejszą w Europie – mówi Henryk Owsiejew, właściciel i przewodniczący rady nadzorczej firmy Malow.

Dziś w zakładach Malow 1,2,3 zatrudnionych jest ponad pół tysiąca osób. Następna fabryka to kolejne miejsca pracy. Część ze 120 osobowej załogi już została zrekrutowana. Organizacja i przygotowanie kadry trwa od blisko roku. Nowa technologia to też konieczność przyswojenia nowych informacji, nowych programów i technik. Z powodu uruchomienia Malowa 4 firma szkoli ok. 100 pracowników.

Malow 4 pochłonął około 65 mln PLN, z czego najdroższa była technologia. W nowym zakładzie staną dwie automatyczne linie mechaniczne plus linia lakiernicza oraz inne maszyny.

- Rozwój jest efektem wymagań rynku. Nowa fabryka to wynik wspólnego projektu z naszym ponad 10-letnim partnerem z Norwegii, który chce być głównym graczem na rynku skandynawskim w branży mebli metalowych. Podzieliśmy się zadaniami. On zajął się pozyskaniem rynku, a my przygotowanie zdolności produkcyjnych – dodaje mówi Henryk Owsiejew.

Dotychczasowe trzy suwalskie hale firmy Malow zajmują ponad 15 tys. m kw. Dzięki nowej inwestycji przybyło 13 tys. m kw. Zwiększyły się również moce produkcyjne Malowa o 50 proc. Nowy zakład ma generować wartość sprzedaży na poziomie ok. 60 mln PLN rocznie. Dziś jest to 120 mln PLN.

Malow powstał w 1998 r. Sześć lat później uruchomił zakład w Charkowie (Ukraina). W 2008 r. zbudowano kolejna halę w Suwałkach. Początkowo spółka zatrudniała 80 osób, obecnie przeszło pół tysiąca osób, głównie z Suwałk i okolicy. Co roku prawie 60 proc. produkcji trafia na eksport (od Skandynawii, przez Niemcy, Czechy, kraje Beneluksu i nadbałtyckie, nawet do Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich).

---
Źródło: Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1