reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Technologie | 28 sierpnia 2015

Przełom w technologii reaktorów fuzyjnych

Tri Alpha Energy opracowała nowy prototyp kompaktowego reaktora fuzji jądrowej, w którym udaje się utrzymać plazmę w stabilnej formie znacznie dłużej, niż to dotychczas było możliwie i taniej niż oferował to tokamak.
Firma Tri Alpha Energy przedstawiła informację o udanych eksperymentach i przełomie jaki udało się dokonać w związku z budową ich reaktora fuzji jądrowej. Informację tę przedstawiono na łamach Science Magazine.

W ich prototypowym kompaktowym reaktorze fuzji jądrowej, udało im się uzyskać plazmę stabilniejszą, niż dotychczas. Jest to wprawdzie tylko 5 ms, lecz to znaczny krok w porównaniu do poprzednich eksperymentów, gdzie były to ułamki tego czasu.

Dalsze modyfikacje konstrukcji mają przynieść dalszy, znaczny wzrost stabilności plazmy. Ograniczeniem obecnej konstrukcji ma być jednak też dostępna moc. Sukces w utrzymaniu plazmy w tym czasie, w tak stosunkowo niewielkim urządzeniu, zawdzięcza się konfiguracji FRC („field reversed configuration”).

Konfiguracja ta ma stanowić znaczną przewagę nad powszechnie stosowanymi magnesami, jak to ma miejsce np. w reaktorze tokamak. Plazma w reaktorze Tri Alpha Energy wytwarzać ma własne pole magnetyczne i dzięki niemu utrzymywać się w samodzielnie w stabilnej formie.

Co więcej, technologia FRC jest prostsza i tańsza zarówno w pracy, jak i budowie niż reaktory klasy tokamak. Wykorzystuje się też tutaj bezpieczniejsze paliwa, jak podają twórcy. Specjalnie ukierunkowany strumień cząstek utrzymywać ma plazmę w miejscu.

Firma pragnie w przyszłym roku zaprezentować nowe wyniki swoich badań. Będą wykorzystywać inne potężniejsze cząsteczki do uformowania strumienia trzymającego plazmę, co zaowocować ma większą stabilnością i wyższą temperaturą plazmy. A to już ma być niedaleka droga do zbudowania efektywnego reaktora fuzyjnego, który zrewolucjonizuje energetykę na świecie, jak podają naukowcy.

Ogólnie szacuje się, że już w przeciągu kilku najbliższych lat, do 2020 roku będą gotowe działające prototypy, zdolne generować energię z wykorzystaniem tej technologii o mocy nawet 1 MW. Kolejne 20 lat ma dać wzrost efektywności tych technologii i ich upowszechnienie, zarówno w zasilaniu naszych domostw, ale też pojazdów różnego rodzaju, w tym statków kosmicznych. Technologia ta ma dawać też niemal nielimitowaną ilość energii, dzięki swojej wysokiej efektywności. Ma być przy tym bezpieczniejsza i czystsza niż konwencjonalne źródła energii. Wspomina się też o tym, że technologia ta może wyprzeć odnawialne źródła energii, z jakich korzystamy obecnie (jak wiatraki, panele słoneczne, itp.).Bardzo ciekawy opis i wstęp do technologii fuzji jądrowych.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2