reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© solarseven dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 18 sierpnia 2015

Powstanie Polski Klaster Badań i Rozwoju Internetu Rzeczy

Już we wrześniu odbędzie się spotkanie założycielskie Polskiego Klastra Badań i Rozwoju Internetu Rzeczy, którego koordynatorem jest Lubelski Park Naukowo - Technologiczny.
Polski Klaster Badań i Rozwoju Internetu Rzeczy zostanie powołany jako dobrowolne porozumienie przedsiębiorców, jednostek naukowych i naukowo-badawczych oraz instytucji otoczenia biznesu, którzy chcą współpracować na rzecz zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności Polski w kluczowym obszarze, jakim jest dziś internet rzeczy (IoT – Internet of Things).

Kto konkretnie będzie należał do klastra, jeszcze nie wiadomo – na te informacje poczekamy do 17 września, gdy odbędzie się spotkanie inaugurujące działalność nowej organizacji. Klaster obejmie podmioty zajmujące się internetem rzeczy z terenu całej Polski. - Nie ma podziału terytorialnego, skupiamy się na MŚP i jednostkach badawczo-rozwojowych których celem są badania, rozwój i wdrożenia IoT – informuje dyrektor LPNT Tomasz Małecki. Działalność klastra rozpocznie się w ciągu kolejnego miesiąca, gdy podpisana zostanie umowa partnerstwa.

Cel klastra to przede wszystkim stworzenie stałej platformy współpracy, która ułatwi transfer wiedzy, doświadczeń oraz innowacji pomiędzy uczestnikami i pozwoli na efektywne wykorzystanie ich potencjału w obszarze internetu rzeczy. O tym, że to przyszłościowa dziedzina rozwoju, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Już w tej chwili na świecie jest więcej urządzeń podłączonych do sieci, niż mieszkańców Ziemi, a ich liczba wciąż rośnie. Według szacunków Google’a, w 2020 roku takich „rzeczy” będzie 26 mld. – Jeśli wizja internetu rzeczy jest prawdziwa, to IoT zmieni całkowicie działalność wielu gałęzi przemysłu, zarówno konsumenckich, jak i korporacyjnych – uważa Tomasz Małecki.

Na razie jednak internet rzeczy jest wciąż w początkowej fazie rozwoju. Wśród przedsiębiorców rozwiązania z sektora IoT wdrażają na razie jedynie prekursorzy, a jeśli chodzi o konsumentów, to często zabawa dla hobbystów. W Polsce dodatkowym problemem jest brak zorganizowanego ekosystemu współpracujących ze sobą firm oraz ośrodków badawczo-rozwojowych. Krajowe firmy w 2014/2015 roku pozyskały zaledwie 0,07% wszystkich środków na IoT w konkursach grantowych Komisji Europejskiej. Przed uczestnikami klastra IoT jest więc sporo do zrobienia.

Z pewnością warto również postarać się o dofinansowanie w ramach nowej perspektywy finansowej UE dla Polski na lata 2014-2020. – Środki z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i Programu Operacyjnego Polska Wschodnia są dedykowane w branży ICT tylko i wyłącznie na wykorzystanie informatyki w projektach interdyscyplinarnych i kompleksowych z inną dziedziną życia, co daje przewagę firmom z branży IoT – mówi Tomasz Małecki.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-1