reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© anthony bolan dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 14 sierpnia 2015

Kolejny wynalazek naukowca z Politechniki Gdańskiej

Dr inż. Marek S. Makowski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i PG opracował sposób i układ dyskretnej konwersji napięcia stałego, który pozwoli na łatwiejszą regulację napięcia w pompach ładunkowych oraz zwiększy ich sprawność energetyczną.
Pompy ładunkowe (konwertery) są prostym sposobem pozwalającym na realizację pomocniczych napięć zasilających w układach elektronicznych. Stanowią one miniaturowe bloki, które mają za zadanie zasilać i sterować innymi elementami elektronicznymi takimi jak wyświetlacze LED czy pamięć Flash wykorzystywaną w większości monitorów LCD, komputerów czy telefonów komórkowych. Istniejące konwertery tworzone były metodami intuicyjnymi lub metodą prób i błędów i nie wyczerpywały jednak wszystkich możliwości drzemiących w pompach ładunkowych.

Konwerter stworzony przez dr inż. Marka S. Makowskiego oparty jest na teorii opracowanej przez niego w latach 90’. - Wynalazek ten łączy prostotę konstrukcji z szerokim zakresem pracy, znacznie szerszym niż w innych znanych pompach ładunkowych. Zapewnia maksymalną sprawność energetyczną i szerszy zakres przetwarzania napięć, a jednocześnie minimalizuje powierzchnię danego układu scalonego. Średni przyrost sprawności energetycznej dla tego urządzenia sięga aż 10% – tłumaczy dr inż. Marek S. Makowski.
Opracowany układ jest rozwiązaniem kanonicznym wykorzystującym wszystkie możliwe wzmocnienia w określonej strukturze (maksymalne, minimalne, dodatnie, ułamkowe oraz ujemne). Doskonale sprawdzi się w energoelektronice do regulacji i stabilizacji napięcia lub prądu, jako stopień wysokosprawnego, impulsowego zasilacza. Swoje zastosowanie znajdzie również w medycynie i biologii jako przetwornica w rozrusznikach serca.

Obecnie trwają poszukiwania producenta zainteresowanego wdrożeniem i produkcją wynalazku.- Proces wdrożenia i produkcji jest podobny jak dla innych tego typu produkowanych urządzeń. Różnica jest taka, że w wyniku realizacji mojego wynalazku powstanie produkt o lepszych osiągach niż znane układy scalonych pomp ładunkowych – dodaje dr Makowski.

Sposób kanonicznej konwersji napięcia i układ do realizacji sposobu autorstwa dr. inż. Marka S. Makowskiego został doceniony i otrzymał wsparcie w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności” realizowanym w Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej. Wynalazek otrzymał dofinansowanie, także na realizację europejskiego zgłoszenia patentowego, oraz został wystawiony na Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lépine w Paryżu, na których został uhonorowany brązowym medalem. W najbliższym czasie planowane jest wykonanie analizy potencjału rynkowego dla tej technologii.

---
Źródło: Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1