reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Zortrax Przemysł elektroniczny | 31 lipca 2015

Polskie drukarki 3D pomagają dostosować samoloty do wymagań NATO

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy modernizują samoloty wojskowe i cywilne dzięki technologii druku 3D.
Firma Zortrax poinformowała o swojej współpracy z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 S.A. w Bydgoszczy, gdzie technologia druku 3D służy m.in. do serwisowania i modernizowania samolotów. Drukarki 3D wykorzystywane są także do doposażania samolotów myśliwskich Su-22 i MiG-29 Lotnictwa Sił Zbrojnych RP, tak aby spełniały wymagania NATO.

WZL Nr 2 S.A. w Bydgoszczy to jedne z największych zakładów lotniczych w Polsce, a także jedna z firm o znaczeniu strategicznym dla gospodarki i obronności kraju. Spółka posiada bogate doświadczenie w remontach i obsługach bojowych samolotów myśliwsko-bombowych oraz myśliwskich. Jedną z jej specjalności jest serwisowanie i modernizacja samolotów Su-22 i MiG-29, które wraz z wejściem Polski do Paktu Północnoatlantyckiego należy doposażać tak, by spełniały standardy sojuszu. Jest to jedno z zadań, w których druk 3D znacznie usprawnił i przyspieszył proces modernizacji.

W myśliwcach montowane są m.in. nowe podzespoły, gwarantujące kompatybilność między samolotami różnych producentów, współpracujących w ramach NATO. W przypadku samolotów Su-22 i MiG-29, przed ostatecznym modelowaniem kształtów urządzeń sprawdza się ich dopasowanie do istniejącej geometrii samolotu. Dzięki temu finalny wyrób jest już wstępnie dopasowany i gotowy do produkcji seryjnej z materiałów docelowych, w celu montażu na danej serii statków powietrznych.

Samoloty cywilne również wymagają przeróbek i modyfikacji, w przypadku konieczności dostosowania ich do aktualnych przepisów jak i zwiększających się możliwości elektronicznych urządzeń pilotażowo-nawigacyjnych. Na tym polu drukarki 3D również doskonale się sprawdzają. Wykonanie modelu nowego kokpitu i przekazanie go do weryfikacji pozwala na zauważenie wszystkich nieergonomicznych elementów, które w przypadku dokumentacji typu 2D, najczęściej pozostają niezauważone do ostatniej chwili.

- Drukarka 3D daje możliwość szybkiego prototypowania - jeśli występują rozbieżności między geometrią otrzymaną od producenta a geometrią rzeczywistą jest to praktycznie najszybszy sposób rozwiania wszelkich wątpliwości. Gdyby wykorzystać do tego metody tradycyjne, albo nawet zastosować skanery i programy wykorzystywane w inżynierii odwrotnej, to i tak poświęcony na ten proces czas oraz koszty byłyby większe niż przy użyciu druku 3D – powiedział mgr inż. Albert Szparga, specjalista konstruktor w WZL Nr 2 S.A.

Opracowana przez Zortrax drukarka M200 już dziś wykorzystywana jest w przemyśle lotniczym oraz motoryzacyjnym, a także wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szybkie prototypowanie. Firma zapewnia, że w trzecim kwartale tego roku wprowadzi na rynek rozwiązanie, które pozwoli stosować profesjonalny druk 3D z jeszcze większą precyzją. Jak czytamy w komunikacie, nowa drukarka, Inventure, pozwoli na drukowanie prototypów jeszcze wyższej jakości niż obecnie, m.in. dzięki zastosowaniu zamkniętej i podgrzewanej komory drukarki. Stała temperatura pracy, w połączeniu z dedykowanym oprogramowaniem i materiałem do druku, gwarantuje bardzo wysoką precyzję wymiarową i powtarzalność drukowanych modeli. Natomiast zastosowanie rozpuszczalnego materiału podporowego umożliwia drukowanie bardzo skomplikowanych obiektów i ruchomych części. Drukarka będzie również wykorzystywać dedykowane dla niej tworzywo Z-Ultrat Plus, które opracowano tak, by było jak najbardziej odporne na uderzenia, a powstałe z niego modele nadawały się do zastosowań przemysłowych.---
Źródło: © Zortrax

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-2