reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© cumypah dreamstime.com Nauka | 29 lipca 2015

W Oleśnicy powstanie lotnicze centrum naukowo-badawcze PWr

Na terenie dawnego lotniska wojskowego powstaną laboratoria, w których prowadzone będą m.in. prace nad dronami oraz badania dla przemysłu samochodowego i kolejowego.
List intencyjny w sprawie budowy centrum naukowo-badawczo-rozwojowego na terenie byłego lotniska w Oleśnicy podpisali w poniedziałek minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski i prezes Agencji Mienia Wojskowego Ilona Kowalska.

Podpisanie dokumentu to pierwszy krok na drodze do przekazania Politechnice Wrocławskiej terenów po dawnym lotnisku wojskowym w Oleśnicy. Pozwoli to na powstanie Lotniczego Ośrodka Badawczo-Rozwojowy Politechniki Wrocławskiej, w którym realizowane będą badania trudne do przeprowadzenia we Wrocławiu. – Dlatego właśnie lotnisko w Oleśnicy jest dla nas tak wielką szansą. Podpisanie listu to pierwszy krok do budowy nowoczesnego centrum, w którym swoje miejsce znajdą m.in. jednostki Wydziału Mechanicznego i Mechaniczno-energetycznego. Ta inwestycja zabezpiecza działanie Politechniki na najbliższe dziesięciolecia – powiedział rektor naszej uczelni prof. Tadeusz Więckowski.

Pomysł powołania ogólnouczelnianego centrum naukowo-badawczo-rozwojowego na terenie byłego lotniska w Oleśnicy sięga 2006 r. Początkowo brano pod uwagę lotnisko w podwrocławskim Szymanowie, jednak obiekt w Oleśnicy stwarza większe możliwości ze względu na lokalizację, infrastrukturę i utwardzony pas startowy. – Rozmowy w sprawie przekazania lotniska w Oleśnicy prowadziliśmy od wielu miesięcy i dzisiejsze wydarzenie jest w tej sprawie przełomowe. Nasza współpraca z uczelniami technicznymi jest szczególna, bo są to niezwykle ważni partnerzy w trwającej modernizacji armii – podkreślił szef MON Tomasz Siemoniak.

List intencyjny zakłada, że uczelnia otrzyma teren o powierzchni ok. 340 ha. Powstaną tam laboratoria, w których prowadzone będą m.in. badania nad dronami, a także w dziedzinie wykorzystania ekologicznych źródeł energii przy funkcjonowaniu dużych hal produkcyjnych czy hangarów lotniczych oraz badania dla przemysłu samochodowego i kolejowego w zakresie nowych rozwiązań napędów, zawieszeń i nadwozi. – Tej techniki potrzebuje zarówno gospodarka jak i wojsko, dlatego nie da się tego rozdzielić. Chcielibyśmy, żeby wszystko ruszyło jak najszybciej. Mamy już pomysły i pierwsze projekty, które ruszą, gdy tylko będziemy dysponować gruntem w Oleśnicy – dodał rektor Politechniki prof. Tadeusz Więckowski.

---
Źródło: Politechnika Wrocławska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2