reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© milan jurkovic dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 07 lipca 2015

Polski grafen może zrewolucjonizować przemysł jachtowy i lotniczy

Polska firma AGP, produkująca grafen o wysokiej jakości, opracuje razem z Politechniką Łódzką komponenty (systemy odsalania wody, magazynowania energii, materiały kompozytowe) mogące zrewolucjonizować produkcję jachtów i samolotów.
AGP wraz z grupą naukowców z Politechniki Łódzkiej rozpoczyna badania nad systemem fotowoltaicznym pozwalającym na produkcję energii słonecznej i magazynowanie jej w wysokowydajnych akumulatorach i kondensatorach. Wynalazek może zostać wykorzystany do zaprojektowania innowacyjnych systemów zasilania jednostek pływających i latających – informuje portal PAP – Nauka w Polsce.

Firma pracuje także nad wykorzystaniem grafenu do produkcji elastycznych i wytrzymałych kompozytów, które stosuje się np. w procesie wytwarzania masztów jachtu czy elementów kadłuba - jednostek pływających, ale także samolotów.

Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP prezes zarządu AGP Maciej Gałązka, firma zamierza opracować innowacyjną technologię wytwarzania wytwarzania włóknisto-grafenowych płatów przeznaczonych do zbrojenia kompozytów o budowie warstwowej. Zastosowanie grafenu pozwoli obniżyć wagę oraz zwiększyć wytrzymałość i elastyczność kompozytów.

Na bazie swojego grafenu firma zamierza rozpocząć także rozpocząć produkcję membran do odsalania wody morskiej, które mogą znaleźć zastosowanie w instalacjach wodnych jachtów oceanicznych.

Podstawą dla opracowania innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu jest wytrzymały grafen HSMG - High Strength Metallurgical Graphene - opracowany przez firmę AGP w oparciu o autorski, opatentowany proces. - Jest to grafen wytwarzany na ciekłym metalu - można go dowolnie przetwarzać i przenosić na inne powierzchnie. Żadne inne przedsiębiorstwo nie stosuje podobnej technologii do wytwarzania grafenu, co nadaje mu unikalne właściwości - wyjaśnia PAP prof. Piotr Kula, prorektor ds. innowacji Politechniki Łódzkiej, jeden z założycieli Advanced Graphene Products.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na temat grafenu HSMG, serdecznie zapraszamy do lektury artykułu na ten temat, w którym prof. Piotr Kula udzielił wywiadu dla evertiq.pl.

---
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-1