reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rawpixelimages dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 03 lipca 2015

Projekt Wyżyna Lotnicza rozpoczęty

Na łuku Łódź-Radom-Dęblin powstanie hub lotnictwa wojskowego. Nowy klaster to szansa na kolejne inwestycje lotnicze i kosmiczne oraz kilka tysięcy miejsc pracy w regionie – pisze PAIiIZ w komunikacie.
W siedzibie PAIiIZ, 9 sygnatariuszy podpisało list intencyjny w sprawie utworzenia Wyżyny Lotniczej. List intencyjny zakłada połączenie i dalszą rozbudowę potencjału produkcyjnego, serwisowego, badawczego i szkoleniowego trzech miast: Dęblina, Łodzi i Radomia. Wyżyna Lotnicza będzie między innymi oferować kursy dla polskich pilotów wojskowych oraz dla lotników z innych armii.


- Klaster oznacza dla regionu nowe miejsca pracy oraz utworzenie w otoczeniu inwestycji nawet kilku tysięcy kolejnych u poddostawców i kooperantów. Na inicjatywie może skorzystać cały kraj. Z funkcjonowaniem Wyżyny Lotniczej wiąże się napływ nowych technologii lotniczych oraz rozwój szkolnictwa zawodowego w dziedzinie aeronautyki- czytamy w komunikacie PAIiIZ.
Impulsem dla powstania klastra jest m.in. przetarg na helikoptery, w którym jako jedyna do ostatniego etapu została zakwalifikowana oferta Airbusa. Airbus Helicopters planuje ulokowanie w Polsce linii montażowej śmigłowców oraz produkcji wirników i przekładni. Koncern zapowiedział powstanie blisko 3500 miejsc pracy. - W ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej myślimy o tym, by wykorzystać istniejący w regionie potencjał, ale i wykorzystać narzędzia do przyciągania inwestycji, jakie ma PAIiIZ - zaznaczył podczas spotkania prasowego w PAIiIZ wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek. – Silne marki wiodących firm będą sprzyjać pączkowaniu nowych firm – podkreślił prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

W ciągu ostatnich 10 lat PAIiIZ zamknęła łącznie 13 projektów lotniczych o łącznej wartości 217,35 mln EUR, dzięki czemu w sektorze powstało blisko 1700 miejsc pracy. Większość z nich została ulokowana w regionie podkarpackim i mazowieckim. Obecnie Agencja obsługuje 14 projektów z sektora lotniczego o łącznej wartości 421,5 mln EUR, które mogą stworzyć 1804 nowych miejsc pracy. Dwie inwestycje mogą zostać ulokowane w obrębie Wyżyny Lotniczej, a 7 firm rozważa lokalizację inwestycji w Dolinie Lotniczej.
---
Źródło: PAIiIZ

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-2