reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rawpixelimages dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 03 lipca 2015

Projekt Wyżyna Lotnicza rozpoczęty

Na łuku Łódź-Radom-Dęblin powstanie hub lotnictwa wojskowego. Nowy klaster to szansa na kolejne inwestycje lotnicze i kosmiczne oraz kilka tysięcy miejsc pracy w regionie – pisze PAIiIZ w komunikacie.

W siedzibie PAIiIZ, 9 sygnatariuszy podpisało list intencyjny w sprawie utworzenia Wyżyny Lotniczej. List intencyjny zakłada połączenie i dalszą rozbudowę potencjału produkcyjnego, serwisowego, badawczego i szkoleniowego trzech miast: Dęblina, Łodzi i Radomia. Wyżyna Lotnicza będzie między innymi oferować kursy dla polskich pilotów wojskowych oraz dla lotników z innych armii.
- Klaster oznacza dla regionu nowe miejsca pracy oraz utworzenie w otoczeniu inwestycji nawet kilku tysięcy kolejnych u poddostawców i kooperantów. Na inicjatywie może skorzystać cały kraj. Z funkcjonowaniem Wyżyny Lotniczej wiąże się napływ nowych technologii lotniczych oraz rozwój szkolnictwa zawodowego w dziedzinie aeronautyki- czytamy w komunikacie PAIiIZ.
Impulsem dla powstania klastra jest m.in. przetarg na helikoptery, w którym jako jedyna do ostatniego etapu została zakwalifikowana oferta Airbusa. Airbus Helicopters planuje ulokowanie w Polsce linii montażowej śmigłowców oraz produkcji wirników i przekładni. Koncern zapowiedział powstanie blisko 3500 miejsc pracy. - W ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej myślimy o tym, by wykorzystać istniejący w regionie potencjał, ale i wykorzystać narzędzia do przyciągania inwestycji, jakie ma PAIiIZ - zaznaczył podczas spotkania prasowego w PAIiIZ wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek. – Silne marki wiodących firm będą sprzyjać pączkowaniu nowych firm – podkreślił prezes PAIiIZ Sławomir Majman. W ciągu ostatnich 10 lat PAIiIZ zamknęła łącznie 13 projektów lotniczych o łącznej wartości 217,35 mln EUR, dzięki czemu w sektorze powstało blisko 1700 miejsc pracy. Większość z nich została ulokowana w regionie podkarpackim i mazowieckim. Obecnie Agencja obsługuje 14 projektów z sektora lotniczego o łącznej wartości 421,5 mln EUR, które mogą stworzyć 1804 nowych miejsc pracy. Dwie inwestycje mogą zostać ulokowane w obrębie Wyżyny Lotniczej, a 7 firm rozważa lokalizację inwestycji w Dolinie Lotniczej. --- Źródło: PAIiIZ
reklama
reklama
May 27 2021 14:20 V18.18.11-2