reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ngweikeong dreamstime.com Nauka | 02 lipca 2015

Uczelnie będą mogły zarabiać na laboratoriach

Dobra wiadomość dla uczelni, których budynki i laboratoria zostały sfinansowane w latach 2007-2013 ze środków europejskich. Będzie można wykorzystywać je do celów komercyjnych.
Od roku 2007 Polska zainwestowała ponad 30 miliardów złotych w uczelnianą i instytutową infrastrukturę (w tym 20,8 mld zł to środki europejskie, a 9,3 mld zł to środki budżetowe). Dotychczasowa interpretacja przepisów przez Komisję Europejską nie zezwalała na wykorzystanie do celów komercyjnych budynków, laboratoriów i sal wykładowych. Budziło to wiele obaw o to, że będą one niedostatecznie używane. MNiSW od dłuższego czasu przekonywało unijnych komisarzy do zmiany wykładni przepisów. Chodziło przede wszystkim o dopuszczenie komercyjnego wykorzystania infrastruktury badawczej, która powstała z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – To temat, który w Brukseli podejmowałam już od ponad półtora roku, licząc że nowi komisarze zmienią interpretację i przychylą się do naszych racji. Rozmowy przyniosły pozytywne skutki. Mamy dwie opinie dwóch komisarzy, które zezwalają na komercyjne wykorzystywanie infrastruktury uczelnianej – brzmi opinia Coriny Cretu, komisarz ds. rozwoju regionalnego i opinia Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji. - To stanowisko Komisji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczelni, a niewykorzystane w pełni budynki i laboratoria wypełnią się ludźmi i pomysłami – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju opracowują teraz szczegółowe warunki komercyjnego wykorzystania infrastruktury. Już teraz wiadomo jednak, że budynki i laboratoria będą musiały być w 80 proc. wykorzystywane zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, a działalność gospodarcza musi pochłaniać takie same nakłady jak działalność niegospodarcza.
---
Źródło: MNiSW

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1