reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Raytheon Przemysł elektroniczny | 01 lipca 2015

Pierwsze Patrioty już z polskimi elementami

Pierwsze dwie baterie Patriot dla Polski mają zawierać elementy wyprodukowane w naszym kraju, powiedział w rozmowie z PAP John Baird, wiceprezes wytwarzającej system Patriot firmy Raytheon.
Z Polski miałyby pochodzić pojazdy, a także zapewniające ochronę balistyczną kontenery stanowisk dowodzenia i łączności, które również mają być polskie – czytamy w depeszy PAP.

Jak podkreśla Raytheon, oferta firmy dla Polski uwzględnia istotne zaangażowanie polskiego sektora obronnego w zapewnienie Polsce nowoczesnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w ramach programu WISŁA.

Raytheon informuje, że zamierza aktywnie włączyć polskie przedsiębiorstwa w opracowanie systemu Patriot Nowej Generacji (projektowanie, prace inżynieryjne, oprogramowanie), a następnie koprodukcję, w tym systemu dowodzenia i kontroli (C2), zaawansowanego radaru o polu widzenia 360 stopni oraz nowej, niedrogiej rakiety przechwytującej (LCI). Celem Raytheona jest osiągnięcie 50-procentowego wkładu polskiego.

Oferta Raytheona obejmuje także produkcję w Polsce znacznej części pocisku GEM-T i jego montaż końcowy.
Ponadto, Raytheon oferuje polskiemu przemysłowi transfer technologii w zakresie produkcji komponentów, integracji, montażu, walidacji i testów systemu, szkolenia, serwisu i utrzymania, wspólnego/NATO-wskiego centrum szkoleniowego i certyfikacji.

Raytheon podpisał dotychczas 29 listów intencyjnych z polskimi przedsiębiorstwami dotyczących przyszłej współpracy. Przewidują one, że w Polsce będą mogły być produkowane wszystkie kluczowe elementy systemu: pociski, radary, wyrzutnie i pojazdy. Np. Mesko będzie mogło produkować pociski GEM-T i LCI, bydgoski Teldat – wojskowe rutery, oprogramowanie i sprzęt łącznościowy; gliwicki Ente – podzespoły do systemów kontroli i kierowania ogniem i urządzenia radarowe, a WB Electronics – oprogramowanie do realizacji szkoleń i symulacji sytuacji taktycznej oraz testowania gotowości bojowej i sprawności systemu, a także stopnia przeszkolenia personelu wojskowego.

W opracowaniu i wyprodukowaniu Patriota Nowej Generacji będą mogły uczestniczyć także ZM Tarnów, Enamor, FILBICO, KENBIT, Hydromech, Obrum, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i wiele innych polskich firm, z którymi Raytheon zawarł odpowiednie porozumienia.

MON zamierza pozyskać 8 baterii zestawów rakietowych obrony powietrznej WISŁA do roku 2025. W celu zapewnienia tymczasowej zdolności w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej planuje się pozyskanie 2 baterii w ciągu 3 lat od podpisania umowy.

---
Źródło: PAP, Raytheon, MON
Foto: © Raytheon

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2