reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© victor habbick dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 23 czerwca 2015

Zamieszkaj na 10 dni z robotem

Zespół z Politechniki Wrocławskiej realizuje projekt badawczy, w którym sprawdzi, czy ludzie potrafią zaprzyjaźnić się z robotem społecznym.
- EMYS z pewnością nie upiecze za Ciebie tarty, ale może Ci w tym nieco pomóc. Już niedługo będziesz mógł/mogła wypożyczyć robota na 10 dni i sprawdzić co potrafi. Rekrutacja uczestników do badań pilotażowych rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu – czytamy na profilu społecznościowym projektu.

„EMYS sprawdź pogodę”, „EMYS włącz muzykę” lub „EMYS zrób focię” – to przykładowe komendy, jakie będzie można wydawać elektronicznemu towarzyszowi. Robot może się także przydać przy obsłudze poczty elektronicznej lub profilu na Facebooku.

Kto weźmie udział w projekcie? Jak mówi Paweł Kaczmarek z Katedry Cybernetyki i Robotyki na Wydziale Elektroniki PWr, nie mogą to być studenci politechniki. - To muszą być osoby „nieskażone” kontaktem z robotem. W tego typu eksperymentach ryzykiem jest przeniesienie uczestników z ich naturalnego środowiska do laboratoryjnego. To zazwyczaj zaburza wyniki obserwacji. Dlatego robot musi się znaleźć z użytkownikiem w jego naturalnym środowisku, jakim jest np. mieszkanie. Będzie to też lepsze pod względem metodologicznym, choć trudniejsze do realizacji.

FLASH (skrót od Flexible Lirec Autonomous Social Helper) – robot humanoidalny, zaprojektowany na Politechnice Wrocławskiej w ramach unijnego projektu LIREC. Porusza się na dwukołowej platformie balansującej, ma parę rąk i głowę typu EMYS.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2