reklama
reklama
reklama
reklama
© luchschen dreamstime.com Nauka | 18 czerwca 2015

Stukrotnie zwiększyli prędkość przesyłania danych

Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej pozwoli stukrotnie zwiększyć prędkość przesyłania danych w sieciach informatycznych.
Pracownicy Instytutu Elektroniki i Technik Informacyjnych PL od dwóch lat pracują nad stworzeniem całkowicie /i]optycznego przełącznika fotonicznego. - Jednym z podstawowych problemów stawianych współczesnym sieciom informatycznym jest zwiększenie szybkości przesyłania informacji – mówi prof. Piotr Kisała, kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych. [i]- Obecnie najczęściej wykorzystuje się przełączniki optyczne elektroniczne, które łączą linie światłowodowe za pośrednictwem urządzeń optoelektronicznych. Sygnał optyczny pochodzący z linii światłowodowej zamieniany jest na sygnał elektroniczny, przełączanie wykonywane jest elektronicznie, po czym sygnał z powrotem zamieniany jest na optyczny i wprowadzany do światłowodu. Taka zamiana sygnału optycznego na elektroniczny i elektronicznego na optyczny wiąże się ze stratami zarówno amplitudy samego sygnału, jak i prędkości przełączania – wyjaśnia Kisała.

Zaproponowane przez zespół rozwiązanie tego problemu to w pełni optyczny przełącznik fotoniczny zapisany wewnątrz włókna światłowodowego. Taki przełącznik zachowa optyczną formę sygnału dla każdej szybkości i protokołu transmisji. Ponadto jego żywotność będzie większa w stosunku do już istniejących przełączników.- Wprowadzenie do istniejących sieci naszych przełączników optycznych będzie równoznaczne z posiadaniem szybszych i nowocześniejszych elementów sieci teleinformatycznych – zapewnia profesor Kisała. - Już istniejące sieci wyposażone w takie przełączniki będą pracowały efektywniej. Spowoduje to wzrost innowacyjności firm, które zdecydują się na posiadanie tej technologii.

Przełączniki fotoniczne będą mogły być wykorzystywane nie tylko w sieciach optycznych, ale również w układach: regeneracji sygnałów, logiki optycznej, pamięci optycznych czy konwersji długości fali z regeneracją sygnału.

Wszystkie badania prowadzone były na specjalistycznym sprzęcie zlokalizowanym w Centralnym Laboratorium Wdrożeń PL. Wartość nowo utworzonych stanowisk do wytwarzania i charakteryzacji układów fotonicznych wynosi 8 mln PLN. W ich skład wchodzą: lasery ekscymerowe, specjalnie opracowane układy ich chłodzenia oraz urządzenia do eliminacji drgań.

---
Źródło: Politechnika Lubelska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2