reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© tombaky dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 18 czerwca 2015

PKO PB wprowadzi biometrię do bankowości

PKO Bank Polski wraz z Politechniką Gdańską i firmą Microsystem pracuje nad wprowadzeniem pierwszego w polskiej bankowości kompleksowego rozwiązania biometrycznego.

W efekcie prowadzonych badań powstanie system automatycznego identyfikowania i uwierzytelniania tożsamości klientów na podstawie weryfikacji układu naczyń krwionośnych dłoni, kształtu twarzy, głosu i podpisu składanego innowacyjnym długopisem biometrycznym. Dzięki temu klienci nie będą potrzebowali kodów PIN, czy haseł dostępu do usług, a bank usprawni obsługę i zapewni optymalne bezpieczeństwo operacji. Przedsięwzięcie poprzedzą testy w oddziałach PKO.
Konsorcjum prowadzi prace badawcze przygotowujące do testów pierwsze stanowiska umożliwiające klientom samodzielną weryfikację tożsamości, autoryzację operacji bankowych oraz podpisywanie wniosków i pism bankowych. Testy, zaplanowane na przyszły rok, odbędą się w 60 oddziałach PKO Banku Polskiego.
Projekt badawczy jest realizowany w ramach konsorcjum i został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Budżet wynosi 9,82 mln PLN, z czego 3,63 mln PLN to dotacja uzyskana z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Start testów w oddziałach planowany jest na przyszły rok. - Dane biometryczne pozwalają na potwierdzenie tożsamości bez kłopotliwych loginów i kodów. Hasłem klienta może być, np. jego głos lub profil twarzy, PIN zastąpi analizowany na bieżąco podpis, a tożsamość sprawdzą urządzenia badające unikalny dla każdego układ naczyń krwionośnych dłoni, czy kształt głowy. Naszą rolą w projekcie jest przełożenie tych rozwiązań na urządzenia, które znajdą praktyczne zastosowanie w bankowości – mówi Georgis Bogdanis, prezes zarządu firmy Microsystem. Jedną z form identyfikacji klientów będzie odręczny podpis składany specjalnym długopisem biometrycznym, rejestrującym wiele parametrów pisma, a także sam proces składania podpisu. Będzie on elementem stanowiska biometrycznego w Banku, ale również umożliwi podpisywanie dokumentów bankowych bez konieczności odwiedzania placówki. Urządzenie opracowują naukowcy z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. - Długopis zawiera czujniki: ścisku, nacisku, kąta nachylenia i szybkości ruchów przy pisaniu. Może współpracować z dowolnym tabletem. Dynamiczna analiza podczas składania podpisu pozwala natychmiast zweryfikować jego autentyczność – mówi prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej.
- Dzięki wprowadzanym przez nas rozwiązaniom biometrycznym każdy klient może być dla siebie indywidualnym i niepowtarzalnym hasłem, kodem i kluczem dostępu do usług bankowych. To nowa jakość w podejściu do bezpieczeństwa, szybkości autoryzacji oraz kosztów obsługi klienta – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.
To pierwszy w Polsce system, który tak kompleksowo sprawdzi tożsamość użytkownika, wykorzystując jednocześnie kilka mechanizmów biometrycznych. Dodatkowo, zastosowana technologia jest bezpieczna i odporna na fałszerstwa. Rozwiązanie będzie uzupełnieniem dotychczasowych metod autoryzacji oraz punktem wyjścia do prac nad nowymi technologiami wykorzystywanymi w bankowości – czytamy w komunikacie. Uczestnicy konsorcjum mają nadzieję, że wypracowane rozwiązania znajdą szerokie zastosowanie – nie tylko w bankowości, ale też np. w administracji publicznej. --- Źródło: PKO PB
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 19 2020 16:22 V18.0.1-1