reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© daimy dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 11 czerwca 2015

Koreański robot wygrał 2 mln USD

Finał DARPA Robotics Challenge już za nami, a zwycięzcą został robot z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST).
W zmaganiach zorganizowanych przez Defense Advanced Research Projects Agency wzięło udział 25 drużyn. Ich roboty musiały w ciągu godziny wykonać osiem zadań, wśród których znalazły się: wspinanie się na schody, jazda samochodem, otwarcie drzwi, odkręcenie zaworu czy przejście przez gruzowisko.

Inspiracją konkursu była sytuacja po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima w 2011 roku, gdy pracownicy musieli uciekać, by ratować własne życie, zanim kompletnie wyłączono obiekt. Właśnie w takich przypadkach niezbędne byłyby roboty, które byłyby w stanie samodzielnie pracować, bez względu na możliwe skażenie lub inne niebezpieczeństwa.

Chociaż możliwości robotów biorących udział w konkursie są naprawdę fenomenalne, to jeszcze dużo zostało do zrobienia. Poprawa przydałaby się zwłaszcza jeśli chodzi o tempo wykonywanych poleceń. Jak wspomina John Markoff z gazety „The New York Times”, oglądanie wyczynów tych maszyn można porównać do obserwowania jak trawa rośnie, ewentualnie kibicowania zawodnikom meczu golfowego. Dlatego przydałoby się oglądać filmiki w przyspieszonym tempie.

A oto zwycięzca DARPA Robotics Challenge 2015, koreański DRC-Hubo wysiada z samochodu.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2