reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© fergregory dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 02 czerwca 2015

Rośnie konkurencyjność polskiego przemysłu kosmicznego

Tak oceniał dyrektor generalny ESA Jean-Jacques Dordain podczas prezentacji śródokresowego raportu ESA na temat potencjału polskiego sektora kosmicznego.

Konferencji, zorganizowana przez Ministerstwo Gospodarki oraz ESA pt. "Space High Level Meeting: Experiences, Challenges and Future Perspective odbyła sie 1 czerwca w Warszawie. Przedstawiciele ESA, Ministerstwa Gospodarki i Komisji Europejskiej omówili korzyści, jakie przynosi podmiotom z sektora kosmicznego członkostwo Polski w ESA. Tematem rozmów była także aktywność naszego kraju w programach ESA i podejmowanych przez Agencję działaniach. Obecny na spotkaniu dyrektor generalny ESA Jean-Jacques Dordain wskazał, że Polska stała się 20. państwem członkowskim ESA 19 listopada 2012 r. – W raporcie śródokresowym wskazano na wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu oraz jego coraz większe zaangażowanie w rozwój nowoczesnych technologii kosmicznych – stwierdził. Przypomniał, że od momentu akcesji jest objęta programem przejściowym (Polish Industry Incentive Scheme, PIIS), mającym za zadanie bezpośrednie wsparcie polskiego przemysłu przez 5 lat. – W jego ramach wyjątkowo dobre rezultaty osiągnięto w m.in. projektach Sentinel i Exomars, a także misji Proba-3 – ocenił.
Znakomita baza wiedzy akademickiej w Polsce będzie w przyszłości punktem wyjścia do tworzenia konkurencyjnych firm sektora kosmicznego. Obecnie brak jest natomiast tradycji przemysłowych w obszarze sektora kosmicznego – czytamy w informacji prasowej. ESA rekomenduje więc wzmocnienie przynoszącej obopólne korzyści współpracy pomiędzy biznesem i nauką, opartej na silnej sieci ośrodków akademickich.
- Członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej stało się dla Polski impulsem do rozwoju i wdrażania nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań, a tym samym rozwoju gospodarczego – powiedział z kolei wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Wicepremier podkreślał rosnący wpływ technologii kosmicznych i technik satelitarnych na rozwój gospodarki i życie obywateli. - Obecnie aplikacje oparte na technologiach kosmicznych i technikach satelitarnych znajdują zastosowanie w rozmaitych dziedzinach życia gospodarczego i społecznego – dodał Janusz Piechciński. Szef resortu gospodarki zaznaczył również, że rekomendacje sformułowane w raporcie śródokresowym ESA stanowią fundament do pogłębienia integracji polskiego sektora kosmicznego z europejskimi programami rozwojowymi w tym obszarze. – Członkostwo oznacza współpracę naukowo-badawczą z nowymi partnerami zza granicy, zdobycie know-how i dostęp do nowoczesnych technologii. Dla polskich przedsiębiorstw i instytutów to szansa na nowe kontrakty, rozwój technologii i podnoszenie ich jakości, aby sprostać oczekiwaniom wymagających klientów biznesowych na świecie – powiedział.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 12 2020 12:15 V18.6.4-1