reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© fergregory dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 02 czerwca 2015

Rośnie konkurencyjność polskiego przemysłu kosmicznego

Tak oceniał dyrektor generalny ESA Jean-Jacques Dordain podczas prezentacji śródokresowego raportu ESA na temat potencjału polskiego sektora kosmicznego.
Konferencji, zorganizowana przez Ministerstwo Gospodarki oraz ESA pt. "Space High Level Meeting: Experiences, Challenges and Future Perspective odbyła sie 1 czerwca w Warszawie. Przedstawiciele ESA, Ministerstwa Gospodarki i Komisji Europejskiej omówili korzyści, jakie przynosi podmiotom z sektora kosmicznego członkostwo Polski w ESA. Tematem rozmów była także aktywność naszego kraju w programach ESA i podejmowanych przez Agencję działaniach.

Obecny na spotkaniu dyrektor generalny ESA Jean-Jacques Dordain wskazał, że Polska stała się 20. państwem członkowskim ESA 19 listopada 2012 r. – W raporcie śródokresowym wskazano na wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu oraz jego coraz większe zaangażowanie w rozwój nowoczesnych technologii kosmicznych – stwierdził. Przypomniał, że od momentu akcesji jest objęta programem przejściowym (Polish Industry Incentive Scheme, PIIS), mającym za zadanie bezpośrednie wsparcie polskiego przemysłu przez 5 lat. – W jego ramach wyjątkowo dobre rezultaty osiągnięto w m.in. projektach Sentinel i Exomars, a także misji Proba-3 – ocenił.

Znakomita baza wiedzy akademickiej w Polsce będzie w przyszłości punktem wyjścia do tworzenia konkurencyjnych firm sektora kosmicznego. Obecnie brak jest natomiast tradycji przemysłowych w obszarze sektora kosmicznego – czytamy w informacji prasowej. ESA rekomenduje więc wzmocnienie przynoszącej obopólne korzyści współpracy pomiędzy biznesem i nauką, opartej na silnej sieci ośrodków akademickich.
- Członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej stało się dla Polski impulsem do rozwoju i wdrażania nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań, a tym samym rozwoju gospodarczego – powiedział z kolei wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Wicepremier podkreślał rosnący wpływ technologii kosmicznych i technik satelitarnych na rozwój gospodarki i życie obywateli. - Obecnie aplikacje oparte na technologiach kosmicznych i technikach satelitarnych znajdują zastosowanie w rozmaitych dziedzinach życia gospodarczego i społecznego – dodał Janusz Piechciński.

Szef resortu gospodarki zaznaczył również, że rekomendacje sformułowane w raporcie śródokresowym ESA stanowią fundament do pogłębienia integracji polskiego sektora kosmicznego z europejskimi programami rozwojowymi w tym obszarze. – Członkostwo oznacza współpracę naukowo-badawczą z nowymi partnerami zza granicy, zdobycie know-how i dostęp do nowoczesnych technologii. Dla polskich przedsiębiorstw i instytutów to szansa na nowe kontrakty, rozwój technologii i podnoszenie ich jakości, aby sprostać oczekiwaniom wymagających klientów biznesowych na świecie – powiedział.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-2