reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Arłamowski Investment Przemysł elektroniczny | 18 maja 2015

Internet rzeczy to nie tylko gadżeciarstwo

Arłamowski Investment wprowadza na rynek automatyki domowej zupełnie nowe, innowacyjne rozwiązanie i próbuje korygować błędne postrzeganie idei internetu rzeczy.
- Nadal uważamy że Bluetooth 4.0 to niesamowita technologia, która z łatwością sprawdzi się w wielu rozwiązaniach. Jednak po roku prac badawczych i rozpoczęciu sprzedaży produktów opartych o BLE jesteśmy bardziej świadomi jej ograniczeń – mówi Patryk Arłamowski, założyciel Arłamowski Investment i autor ponad 25 innowacyjnych rozwiązań (m.in. inteligentny wózek dla osób sparaliżowanych czy urna wyborcza uniemożliwiająca sfałszowanie wyborów). Rok temu Arłamowski Investment prezentował blebox, czyli miniaturowe moduły automatyki budynkowej oparte o Bluetooth Low Energy.

Według naszego rozmówcy Bluetooth Low Energy doskonale sprawdza się w przypadku urządzeń konsumenckich (np. „iZegarki”, wagi pozwalające śledzić na smartfonie postępy kuracji odchudzającej, opaski dla biegaczy, etc.), czy też w zastosowaniach związanych z handlem (iBeacon). Jednak do urządzeń wchodzących w skład wyposażenia inteligentnego domu nadaje się średnio. - Weźmy jako przykład moduł sterujący roletami wykorzystujący BLE. Możemy łatwo nim sterować za pośrednictwem smartfonu, lub kilkoma modułami, gdy są w jego zasięgu. Ale gdy chcemy kontrolować spoza domu wykorzystując do tego internet, potrzebujemy dodatkowego urządzenia, np. huba – wyjaśnia wynalazca.

Jak podkreśla Patryk Arłamowski, na rynku widać liczne projekty takich hubów, przez co możemy spodziewać się problemów związanych z pojawieniem się wielu niezgodnych ze sobą standardów, co w jego opinii przeczy idei internetu rzeczy.

- Coraz częściej zauważamy, że ludzie skupiają się na rzeczach, a nie na internecie, co wypacza ideę pojęcia. Internet to przede wszystkim komunikacja, przynajmniej tak jest od co najmniej Web 2.0. Nie wiem, które web mamy teraz, ale chyba każdy z nas dostrzega, jak szybko rośnie ilość treści. To w głównej mierze dzięki temu, że ludzie się komunikują a nie dzięki celowemu wytwarzaniu treści – mówi Arłamowski i dodaje - Obecnie szczytem komunikacji jest magiczny hub który służy za bramę pomiędzy Światem Zewnętrznym a Rzeczą. To nie tak miało działać.

Zespół blebox.eu, pracujący dotąd nad produktami działającymi na BLE, postanowił iść trendowi na przekór i stworzyć coś nowego. – Rozwiązanie to łączy w sobie zalety zarówno technologii Bluetooth, jak i możliwość sterowania bezpośrednio ze smartfonów i tabletów. Charakteryzuje je niski pobór energii elektrycznej, co przekłada się na dłuższy czas pracy na baterii. Z kolei WiFi, czyli możliwość łączenia urządzeń w sieć oraz komunikowania się przez internet, pozwala na tworzenie bardziej złożonych instalacji – wyjaśnia Arłamowski.

Firma właśnie wprowadza nowy produkt na rynek. Jest to następca zaprezentowanego w ubiegłym roku na targach Cebit sterownika LightBox. wLightBox, gdyż tak nazywa się nowe urządzenie, również pozwala sterować oświetleniem LED. – LightBox świetnie sprawdzał się jako „umilacz nastroju”, element dekoracyjny, etc., ale w porównaniu z nowym produktem to gadżet – żartuje Kamila Rudnicka, odpowiedzialna w zespole Blebox.eu za rozwój nowych funkcjonalności.

wLightBox możemy bowiem bez dodatkowych modyfikacji zamontować np. w samochodzie. Użytkownik bezpośrednio ze smartfonu ustawi kolor podświetlenia, efekty świetlne etc. Możemy też podłączyć go w domu i sterować nim zarówno bezpośrednio jak i w oparciu o system automatyki budynkowej. Rozwiązanie działa już m.in. z popularnym systemem Fibaro, a wszystko dzięki niewielkiej wtyczce stworzonej przez użytkowników tego systemu i udostępnionej za darmo na forach.

- Tu jednak możliwości się nie kończą. Dzięki komunikacji zgodnej ze standardem TCP/IP z łatwością połączymy wiele modułów sterujących oświetleniem (a w przyszłości drzwiami, ogrzewaniem czy roletami) w biurowcu czy hotelu we wspólną sieć. A jeśli pomysł podchwyci, to podłączając sterownik wLightBox do miejskiej sieci internet, z łatwością będzie można sterować oświetleniem świątecznym – zarówno pojedynczymi punktami jak i całą instalacją. I to się nazywa skalowalność – podsumowuje Arłamowski.

Według Arłamowskiego zdarza się, że olbrzymie zapotrzebowanie na inteligentne urządzenia przybiera kuriozalną postać. – Od dwóch tygodni w naszym laboratorium stoi piekarnik, który ma być „pierwszym piekarnikiem na iPhone’a”. Polski producent AGD zwrócił się do nas z prośbą, abyśmy dodali doń „odrobinę smartfonowej magii”. Według pierwszej wersji użytkownik miał ze smartfonu ustawiać temperaturę czy prędkość obracania się kurczaka na rożnie. Koszmarny pomysł! Jestem niepoprawnym gadżeciarzem i w życiu bym tego nie kupił – z uśmiechem przyznaje Arłamowski. - Myślę że skutecznie przekonaliśmy producenta, że produkt będzie wyjątkowy, gdy naprawdę połączy się z internetem rzeczy. Gdy włączy się automatycznie gdy domownicy wracają do domu, gdy w razie potrzeby sam powiadomi serwis o usterce i gdy nowe funkcje „automagicznie” się w nim pojawią. Gdy zmiana koloru światła w jadalni powiadomi nas dyskretnie o tym, że pieczeń wymaga sprawdzenia. A gdy niechcący przypalimy kurczaka, urządzenie powiadomi o tym system inteligentnego domu, aby przewietrzył pomieszczenie i jednocześnie bez potrzeby – przy pomocy zraszaczy przeciwpożarowych - nie zamienił naszej kuchni w basen kąpielowy – wyjaśnia nasz rozmówca.

Obecnie Arłamowski Investment poza tworzeniem własnych produktów prowadzi rozmowy z kilkoma producentami AGD oraz wyposażenia domów w Polsce i Niemczech, w których być może wkrótce znajdą się nowe sterowniki. – Mamy nadzieję, że znak „wBox inside” stanie się równie popularny jak niegdyś „Intel Inside” – mówi Patryk Arłamowski.

Foto: © Arłamowski Investment

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-1