reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© tomas popelka dreamstime.com Nauka | 24 kwietnia 2015

Instytuty bez gruntów

Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN po wyrokach sądu tracą swoje grunty w Warszawie.
Kwestie własności majątków, które CBK PAN i CAMK PAN otrzymały od władz w latach 70. bywały nieuregulowane, a dziś poprzedni właściciele dochodzą swoich praw w sądzie. Często skutecznie.

- Jeżeli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nam szybko nie pomoże, instytut ulegnie likwidacji - alarmuje w rozmowie z PAP p.o. dyrektor CBK PAN prof. Iwona Stanisławska. Podobna sytuacja jest w CAMK PAN - prof. Piotr Życki mówi, że laboratoria i zainstalowany w nich unikalny sprzęt mogą zostać bezpowrotnie utracone. Władze jednostek szacują, że aby wyprowadzić oba instytuty na prostą, potrzeba nawet ok. 40 mln PLN – czytamy w portalu PAP – Nauka w Polsce.

- Pozwanymi w tych sprawach są Skarb Państwa, Polska Akademia Nauk oraz CAMK i CBK PAN. Wyroki sądów mogą rozłożyć odszkodowania pomiędzy różnych pozwanych. Wyroków można się spodziewać w ciągu roku - dwóch lat - wyjaśnia Piotr Życki.

Komentarz MNiSW, o który poprosiła PAP brzmi następująco:

„Minister nauki i szkolnictwa wyższego nigdy nie był i nie jest stroną w sprawach sądowych dotyczących nieruchomości zajmowanych przez instytuty PAN, nie sprawuje też nad nimi nadzoru w tym zakresie. MNiSW nie ma także ustawowych możliwości finansowego wsparcia instytutów, wobec których skutecznie wysunięto roszczenia. Niezależnie od tego, MNiSW nie ustaje w działaniach na rzecz rozwiązania powstałych problemów".

Trzy lata temu zapadł pierwszy wyrok, na mocy którego właściciele żądają zwrotu terenu, na którym stoją dwa skrzydła budynku CBK PAN z laboratoriami. Instytut płaci czynsz, ale jest on zbyt wysoki, jak na możliwości ośrodka. Prof. Iwona poinformowała, że instytut chce oddać właścicielom teren i rozebrać stojące tam skrzydła budynku, a znajdujące się tam specjalistyczne laboratoria przenieść do nowo wybudowanych kontenerów. Ale to rozwiązanie oznacza i tak utratę na przykład drogich clean roomów.

Rozmówcy PAP alarmują, że jeśli w wyniku procesów sądowych instytuty zostaną zlikwidowane, oznacza to olbrzymie koszty dla państwa. Chodzi zarówno o wysokie kary za przerwanie kontaktów zawartych przez ośrodki, ale także o fakt, że Polska wypadnie z obiegu. - Teraz mamy w sektorze kosmicznym dobrą pozycję. (...) zaprzepaszczone będą lata badań, nasza pozycja na świecie – mówi prof. Iwona Stanisławska.

---
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-1