reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© BRASTER Przemysł elektroniczny | 23 kwietnia 2015

Polscy pionierzy nowych technologii łączą siły

Firma Braster przy wsparciu firmy Creotech Instruments wchodzi w finalny etap prac nad urządzeniem BRASTER Tester, służącym do samodzielnej diagnostyki piersi.

BRASTER Tester na sklepowych półkach w drugiej połowie 2016 roku Projekt komercjalizacji i masowej produkcji urządzenia BRASTER Tester wchodzi obecnie w kolejną fazę. W marcu firma Braster podpisała umowa z firmą Creotech Instruments, zgodnie z którą firma, kojarzona na co dzień z projektami kosmicznymi, zaprojektuje i wytworzy element BRASTER Testera - głowicę rejestrującą nowej generacji wraz z ergonomiczną obudową. Zadaniem głowicy rejestrującej jest rejestrowanie diagnostycznych obrazów termograficznych powstających na matrycach BRASTER, bezprzewodowa transmisja danych do tabletu lub smartfonu oraz monitoring podstawowych parametrów klimatycznych w pomieszczeniu, w którym wykonywane jest badanie. Za rejestrację obrazów
- Cieszymy się, że możemy skorzystać z wieloletniego doświadczenia Creotech we wdrażaniu innowacyjnych urządzeń opartych o nowoczesne technologie. Szczególnie istotne, z naszej perspektywy, jest również to, że nowe głowice BRASTER Tester zostaną zaprojektowane i wytworzone w ramach tego samego zespołu ludzkiego, co eliminuje wiele potencjalnych zagrożeń w procesie produkcji – wyjaśnia Marcin Halicki, prezes zarządu Braster S.A.
odpowiadać będzie specjalistyczna kamera zaprojektowana przez Creotech Instruments. Zgodnie z umową Creotech wyprodukuje pierwszą prototypową głowicę do końca kwietnia 2015 roku. Montaż prototypowych modułów elektronicznych zostanie przeprowadzony w sterylnych warunkach cleanroomu Creotech, specjalnej hali montażowej, w której montowane są podzespoły do satelitów, stacji kosmicznych i instrumentów pomiarowych dla akceleratorów cząstek elementarnych. Obudowa głowicy w wersji prototypowej zostanie wykonana przy pomocy drukarki 3D. W przeciągu kolejnych 3 miesięcy powstanie ostateczna wersja głowicy. Docelowo, zgodnie z umową, Creotech wyprodukuje i dostarczy 50 sztuk tych urządzeń. – Mimo że firma Creotech Instruments S.A. rozwija się w kierunku projektów kosmicznych i ma ambicje realizować coraz większe kosmiczne przedsięwzięcia, to możliwość współpracy z firmą Braster S.A. traktujemy jako wyjątkowe wyróżnienie – mówi dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A. Powstałe we współpracy BRASTER i Creotech Instruments urządzenie BRASTER Tester, będzie wykorzystane w trakcie badania klinicznego, realizowanego wspólnie z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach projektu INNOMED, na którego przeprowadzenie Braster pozyskał ze środków unijnych ponad 9 mln zł. Badanie to ma pozwolić na porównanie skuteczności w diagnostyce raka piersi termografii kontaktowej wykonywanej przy użyciu urządzenia BRASTER Tester i standardowych metod diagnostycznych takich jak mammografia i ultrasonografia. W zakrojonych na szeroką skalę badaniach klinicznych weźmie udział około 3000 kobiet. Jak to działa? Technologia, którą wykorzystuje BRASTER została wynaleziona w laboratoriach firmy i opiera się na wykorzystaniu ciekłych kryształów, podobnych do tych powszechnie wykorzystywanych w wyświetlaczach, ekranach i telewizorach LCD. Dzięki wyjątkowej mieszaninie tych związków, możliwe jest ich wykorzystanie do obrazowania na powierzchni skóry termicznych zmian zachodzących w ciele człowieka np. na powierzchni piersi. Taka metoda obrazowania nosi nazwę termografii kontaktowej. Po przyłożeniu matrycy do badanej powierzchni piersi, uzyskiwany jest barwny obraz rozkładu temperatury. Komórki nowotworowe charakteryzują się wyższym tempem metabolizmu oraz tworzą gęstą sieć naczyń włosowatych, przez co mają wyraźnie wyższą temperaturę. Dzięki temu zmiany patologiczne podejrzane o charakter nowotworu złośliwego, widoczne są na termogramach jako wyraźne barwne obszary. BRASTER Tester jest zbudowany z trzech matryc z folią pokrytą mieszaniną ciekłokrystaliczną, która umożliwia obrazowanie termiczne. BRASTER Tester jest prosty w użyciu, bezinwazyjny, a przez to bezbolesny i bezpieczny dla pacjentów. Urządzenie nie emituje ani nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania i jest obojętne biologicznie dla skóry. BRASTER Tester stanowić ma istotne uzupełnienie diagnostyki przesiewowej u szerokiego spectrum pacjentek bez względu na wiek, strukturę i temperaturę piersi.
reklama
reklama
September 18 2020 12:10 V18.10.12-2