reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alinoubigh dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 22 kwietnia 2015

Modernizacja polskiej armii: Raytheon i Airbus

Polskie wojsko otrzyma rakiety Patriot amerykańskiej firmy Raytheon, natomiast śmigłowce dostarczy francuski Airbus Helicopter.

Spotkanie premier Ewy Kopacz z prezydentem Bronisławem Komorowskim poświęcone realizacji głównych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP odbyło się we wtorek w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Uczestniczył w nim także szef MON Tomasz Siemoniak oraz szef BBN gen. Stanisław Koziej. Rada Ministrów przyjęła we wtorek informację ministra obrony na temat dotychczasowego przebiegu prac nad programem "Wisła", dotyczącym zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych średniego zasięgu; zapoznała się też z efektami programu śmigłowcowego.- Z tych informacji wynika, że rząd podjął decyzję, aby kwestię realizacji programu „Wisła” rozstrzygnąć poprzez bezpośrednie negocjacje z rządem Stanów Zjednoczonych – powiedział Bronisław Komorowski. Poinformował, że w maju szef MON ma się udać do USA, by uruchomić negocjacje.
Oferta Stanów Zjednoczonych została uznana za najkorzystniejszą z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski i realizacji zobowiązań sojuszniczych. Zestawy PATRIOT są używane w kilkunastu krajach – czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej.
Zamówienie dotyczące pozyskania systemu przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA zostało uznane za istotne z punktu widzenia ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa i równolegle do negocjacji umowy dostawy rozpoczną się negocjacje warunków umowy offsetowej. Zagwarantuje ona udział polskiego przemysłu obronnego w realizacji dostaw, a także umożliwi transfer nowoczesnych technologii i know-how do polskich przedsiębiorstw o znaczeniu gospodarczo-obronnym. Celem tego transferu technologii i know-how będzie zbudowanie w Polsce potencjału produkcyjnego i serwisowego umożliwiającego utrzymania zestawów w całym cyklu ich życia. Planuje się pozyskanie 8 baterii zestawów rakietowych obrony powietrznej WISŁA do roku 2025. W celu zapewnienia tymczasowej zdolności w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej planuje się pozyskanie 2 baterii w ciągu 3 lat od podpisania umowy – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. O kontrakty w ramach programu Wisła walczyły dwa podmioty: konsorcjum EUROSAM (Thales i MBDA - Francja) oferujące zestaw SAMP/T oraz firma Raytheon (USA) oferująca zestawy PATRIOT. Prezydent powiedział też, że rząd zdecydował o dopuszczeniu do etapu testów śmigłowca produkowanego przez Airbus Helicopters (śmigłowiec typu Caracal). Podkreślił, że wszyscy trzej oferenci mają zakłady przemysłowe w Polsce. W przetargu na 50 śmigłowców (początkowo ta liczba wynosiła 70) wielozadaniowych dla wojska polskiego startowały także PZL Mielec, własność amerykańskiego koncernu Sikorsky i PZL Świdnik należący do AugustaWestland. --- Źródło: prezydent.pl, MON
reklama
reklama
January 18 2021 12:56 V18.15.14-2