reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rangizzz dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 21 kwietnia 2015

Gdyńskie firmy stworzą system ochrony przed dronami

Bonda.pl, Bioseco i SIRC – konsorcjum tych trzech gdyńskich firm opracowuje system zapobiegający zagrożeniom powodowanym przez drony. Projekt SafeSky otrzymał właśnie unijny grant w ramach programu Horyzont 2020.

Drony to przyszłość – wielu przedsiębiorców nie ma co do tego wątpliwości i uruchamia produkcję bezzałogowych pojazdów latających, a fundusze kapitałowe chętnie inwestują w tę technologię. Urządzenia wykorzystuje się najczęściej do fotografii i filmowania z powietrza, ale tkwi w nich o wiele większy potencjał. Przykładem może być chociażby program Amazona, który w zeszłym miesiącu otrzymał zezwolenie na loty testowe i chce wprowadzić usługę dostarczania paczek drogą powietrzną. Jednak nietrudno sobie wyobrazić zastosowania dronów niezgodne z prawem, takie jak szpiegowanie, przemyt narkotyków i broni czy terroryzm. Dlatego system wykrywający drony, a następnie zapobiegający ewentualnym zagrożeniom, wydaje się być rozwiązaniem, na które zapotrzebowanie będzie tylko rosło. – Wiele firm jest mocno zainteresowanych naszym projektem. Chcemy oferować system SafeSky wszędzie tam, gdzie będzie on zapobiegał niechcianym zastosowaniom dronów – mówi dla evertiq.pl jeden z pomysłodawców projektu, Krzysztof Paszek z firmy Bioseco. SafeSky może bowiem zabezpieczać fizyczne granice państw, zadbać o bezpieczeństwo energetyczne, ochraniając tereny firm dostarczających paliwa czy energię, ale także strzec prywatnych rezydencji polityków czy celebrytów.
Samo założenie projektu jest proste: system składa się z centralnej jednostki oraz wyniesionych modułów detekcyjnych, które rozpoznają obecność dronów i przekazują informacje do stacji głównej. Wówczas, jeśli kolejne sensory (kamery, radary) potwierdzą rozpoznanie drona, przesyłany jest alert do operatora, a w razie potrzeby zakłócana jest komunikacja radiowa z dronem, uniemożliwiając sterowanie pojazdem.
Co ciekawe, gdyńscy przedsiębiorcy w chwili przystępowania do realizacji projektu, mieli już praktycznie wszystkie jego niezbędne elementy. – Do konsorcjum należą trzy firmy i każda wnosi coś od siebie. W ciągu ostatnich lat pracowaliśmy oddzielnie, każdy nad swoją działką, ale jak dotąd nie braliśmy pod uwagę zastosowania naszych rozwiązań pod kątem dronów – mówi Krzysztof Paszek. Według naszego rozmówcy, gdyby pomysłodawcy projektu zaczęli go w tej chwili realizować od zera, zajęłoby im to 2-3 lata. Natomiast dzięki połączeniu już posiadanych kompetencji i technologii, złożenie gotowego systemu jest możliwe nawet w ciągu kilku tygodni. Naturalnie SafeSky jest systemem szytym na miarę i praktycznie każde wdrożenie będzie przygotowywane indywidualnie, w zależności od potrzeb klienta. - Firma Bonda.pl ma kilkunastoletnie doświadczenie w instalacjach systemów zabezpieczeń, również dla dużych klientów, takich jak przeżywający rozkwit gdański terminal kontenerowy DCT, firmy Flextronics, LPP, International Paper czy Skanska. Te umiejętności zagwarantują nam szybkie i bezproblemowe wdrażanie systemu u klienta. Z kolei za rozwój technologiczny odpowiedzialne są Bioseco i SIRC. Bioseco od dwóch lat udoskonala swój system rozpoznawania ptaków, więc ta technologia też jest już opracowana (przy czym rozpoznawanie dronów jest o wiele prostsze, chociażby z powodu większej przewidywalności lotu). Nasz trzeci konsorcjant, czyli SIRC od kilku lat pracuje nad technologiami radarowymi, a ich miniaturowe systemy radarowe idealnie wpisują się w potrzeby projektu – opowiada Krzysztof Paszek. Firmy otrzymały grant w wysokości 50 tys. EUR w ramach unijnego Horyzontu 2020 na przygotowanie studium wykonalności. To dopiero pierwsza faza konkursu dla innowacyjnych małych i średnich firm, a konsorcjum na pewno będzie startować w fazie drugiej. Do zgarnięcia są nawet 2 mln EUR, ale aplikacje będą składane dopiero pod koniec roku. Jednak ewentualny brak unijnych środków nie stanowi przeszkody, bo prace nad projektem SafeSky będą kontynuowane i finansowane ze środków własnych – podkreśla Krzysztof Paszek i dodaje, że SafeSky ma olbrzymi potencjał, co zauważają nie tylko przyszli klienci, ale także zainteresowane projektem fundusze. Szczególnie, że firmy mają już za sobą gros prac rozwojowych.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-2