reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© scanrail dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 10 kwietnia 2015

Aluminiowa bateria, której ładowanie zajmuje minutę

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda skonstruowali elastyczną baterię o krótkim czasie ładowania i żywotności 7,5 tys. cykli.
Na świecie królują baterie wykorzystujące lit, ale nowatorskie urządzenie badaczy z Uniwersytetu Stanforda zbudowane jest z aluminium i grafenu. Twórcy baterii przekonują, że ich produkt ma liczne zalety nad tradycyjnymi nośnikami energii: ładowanie zajmuje minutę, a nie godziny, jest elastyczny i bardzo wytrzymały. Co więcej nowe baterie mają być tanie i znacznie bezpieczniejsze – w odróżnieniu do popularnych produktów litowo-jonowych nie mają tendencji do stawania w płomieniach. Minusem jest jednak fakt, że stosunek pojemności do masy aluminiowych baterii jest dużo gorszy niż w przypadku litowo-jonowych, więc pod względem mocy nieprędko będą mogły konkurować z rozpowszechnionymi na rynku rozwiązaniami.

Do budowy katody baterii zastosowano grafit, natomiast do konstrukcji anody wykorzystywana jest folia aluminiowa. Elektrolitem jest sól płynna w temperaturze pokojowej.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1