reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Philips Lighting Poland Przemysł elektroniczny | 01 kwietnia 2015

Philips Lighting Poland w Kętrzynie przestawia się na LED-y

Trwają prace nad unowocześnianiem kętrzyńskiego zakładu, a inżynierowie z działu R&D pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które są wdrażane w fabrykach koncernu w całej Europie.
Philips Lighting Poland w marcu zeszłego roku poinformował, że zainwestuje w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej co najmniej 50 mln PLN, modernizując fabrykę dla potrzeb produkcji innowacyjnych opraw oświetleniowych opartych na technologii LED. Firma zapowiedziała też utworzenie około 70 nowych miejsc pracy. O realizację tych planów oraz o pracę działu badawczo-rozwojowego firmy zapytaliśmy Andrzeja Malickiego, wiceprezesa i dyrektora oddziału spółki w Kętrzynie.

evertiq.pl: - Na co firma zamierza przeznaczyć zapowiadane środki na inwestycję? Co będzie produkowane w kętrzyńskiej fabryce po zakończeniu modernizacji?

Andrzej Malicki, wiceprezes i dyrektor oddziału Philips Lighting Poland w Kętrzynie: - Wspomniane środki przeznaczone będą na rozwój nowych technologii oraz nowoczesnych procesów produkcyjnych do produkcji opraw i systemów oświetleniowych opartych na technologii LED. Będą to produkty zarówno z segmentu opraw zewnętrznych, głównie oświetlenia drogowego, jak również opraw wnętrzowych (m.in. oświetlenie biur, obiektów przemysłowych, handlowych itp.).

- Na jakim etapie są obecnie inwestycje?

- Obecnie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i produktami, które w niedalekiej przyszłości będą wprowadzane do produkcji masowej. W tym roku rozpoczęliśmy już realizację inwestycji ze środków dostępnych w ramach działalności w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (WMSSE), jednak jest to dopiero początek, a główny strumień realizowanych inwestycji i ponoszonych wydatków przewidywany jest na lata 2016-2017.

- Udział w SSE wiąże się z utrzymaniem odpowiedniego poziomu zatrudnienia. Czy oznacza to dodatkowe zatrudnienia?

- W ramach działalności w WMSSE byliśmy zobowiązani do zwiększenia zatrudnienia w naszym zakładzie o 70 osób do końca kwietnia 2014 roku. Zatem rekrutacja, wynikająca ze zobowiązań wobec WMSSE, została zakończona w zeszłym roku, a obejmowała głównie pracowników bezpośrednio produkcyjnych. Niemniej jednak jest to proces ciągły i właściwie w każdym momencie wzmacniamy nasz zespół o nowe kompetencje i nowych pracowników. Obecnie zakład zatrudnia ponad 800 osób.- Ile osób zatrudnia dział badawczo-rozwojowy firmy?

- Organizacja badawczo-rozwojowa składa się z 70 osób i jest podzielona na trzy zespoły:
1. grupa rozwoju produktów z segmentu OIH (Office Industry Healthcare) - oświetlenie wnętrzowe,
2. grupa rozwoju produktów z segmentu Outdoor – oświetlenie zewnętrzne,
3. grupa utrzymania i doskonalenia produktów już produkowanych w kętrzyńskim zakładzie. Ten zespół skoncentrowany jest na produktach już wytwarzanych w naszej firmie, a także na produktach wdrażanych do produkcji.

- Jakie są najważniejsze projekty realizowane przez dział badawczo-rozwojowy?

- Wszystkie projekty, nad którymi pracujemy są ważne i nie należy żadnego z nich faworyzować. Warto nadmienić, że dwie pierwsze ze wspomnianych grup rozwojowych tworzą produkty i rozwiązania nie tylko dla zakładu w Kętrzynie, ale dla całej grupy Profesjonalnych Systemów Oświetleniowych Philipsa w Europie. Jest to niezmiernie istotne z punktu widzenia rangi naszego zakładu oraz jego miejsca na mapie industrialnej koncernu. Fakt ten świadczy również o wysokich kompetencjach i profesjonalizmie naszych rodzimych fachowców.
Rozwiązania wypracowane w Kętrzynie są wdrażane w fabrykach w całej Europie, w tym miedzy innymi w Kętrzynie. Dziś jesteśmy największym zakładem opraw i systemów oświetleniowych Philipsa w Europie, co jest, między innymi, efektem lokalizacji znacznej części produktów wypracowanych przez zespół R&D właśnie w naszym zakładzie.

- Jakie są cele kętrzyńskiego Philipsa, zarówno na 2015 rok, jak i te długofalowe?

- Konsekwentny rozwój zakładu poprzez wdrażanie nowych produktów, rozwiązań i technologii. Sukcesywna wymiana parku maszynowego i zaplecza produkcyjnego zapewniającego nam konkurencyjność, elastyczność oraz umożliwiającego dalszy wzrost w długofalowej perspektywie. Naszą ambicją jest bycie najlepszym zakładem produkcyjnym grupy oświetleniowej w Europie i na świecie, a to oznacza nowoczesny portfel produktów, wysokie kompetencje pracowników, jakość na najwyższym poziomie oraz najlepszy serwis.

- Dziękuję za rozmowę!


Foto: © Philips Lighting Poland

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2