reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© andrzej thiel dreamstime.com Rynki | 09 marca 2015

Europejski rynek usług EMS

Sytuację na europejskim rynku EMS podsumowuje Peter Brent z Reed Electronics Research.
Większość produkcji w sektorze 3C czyli komputery, elektronika konsumencka i telekomunikacja Computers, Consumer goods, Communications) jest zlokalizowana w Europie Środkowo-Wschodniej oraz, do pewnego stopnia w Rosji i na Ukrainie. Część produktów 3C wytwarzana jest w Europie Zachodniej, ale dotyczy to przede wszystkim specjalistycznych produktów, takich jak bardzo wytrzymałe laptopy lub komputery do zastosowań w branży przemysłowej i wojskowej lub na przykład kosztownych systemów audio, itp.


Jednak w latach 2012-2014 najwięksi producenci kontraktowi elektroniki (Foxconn, Flextronics, Jabil, Sanmina, Celestica i Zollner – z tym, że ten ostatni nie działa w sektorze 3C) przesunęło część produkcji do zakładów w Azji, by wykorzystać efekt ekonomii skali. Być może ostatnie obniżki cen ropy zachęcą tych przedsiębiorców do powrotu z produkcją do Europy – mówi Peter Brent.

Niektórzy z największych graczy na rynku chcą zwiększyć sprzedaż w takich branżach jak medyczna, motoryzacyjna, przemysłowo-kontrolna oraz kosmiczna i wojskowa, czyli tych sektorach, które dominują w produkcji EMS w Zachodniej Europie. Sektor przemysłowo-kontrolny jest przy tym największym i najszybciej się rozwijającym obszarem dla EMS. Wynika to z dużej liczby producentów wyrafinowanych modułów i urządzeń elektronicznych i elektromechanicznych, którzy działają na rynku europejskim oraz z nacisku, jaki kraje Europy Zachodniej kładą na wspieranie rozwoju alternatywnych źródeł energii, transportu kolejowego czy kontroli z zakresu ochrony środowiska dotyczącej sektora motoryzacyjnego.

Kolejny szybko rosnący sektor dla branży EMS w Europie to elektronika medyczna, głównie z powodu wydłużania się długości życia mieszkańców kontynentu oraz coraz większego zapotrzebowania na monitorowanie chorób przewlekłych. W ocenie Petera Brendta widać także obiecujące perpektywy dla firm EMS w sektorze elektroniki kosmicznej i lotniczej.

A co przyniesie rok 2015? Po ostrożnym początku roku mamy ograniczone możliwości prognozowania w krótkiej perspektywie czasowej ze względu na niepewność w strefie euro, napięcia geopolityczne czy wolniejszy wzrost na rynkach wschodzących.

Według Petera Brenta możemy się spodziewać konsolidacji w branży EMS w Europie, ponieważ niektóre firmy nie będą w stanie wytrzymać presji stałych cen oraz konieczności zaoferowania szerszej gamy usług. Przedsiębiorcy będą też przesuwać produkcję do zakładów w krajach, gdzie koszty prowadzenia działalności są niższe.

Z drugiej strony, Brent podkreśla obecność na rynku firm wywodzących się z Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak Fideltronik i Videoton, które łączą niskie koszty produkcji z rosnącymi umiejętnościami i wiedzą.

- Uważam, że dostawcy usług EMS będą zacieśniali współpracę ze swoimi klientami OEM, by jeszcze bardziej skracać czas wprowadzenia produktów na rynek – mówi Peter Brent. W jego opinii główne obszary, w których konkurencja firm EMS będzie największa to sektor medyczny, przemysłowo-kontrolny i motoryzacyjny.

----
Źródło: © Reed Electronics Research. Więcej informacji na stronach Reed Electronics Research.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1