reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© andrzej thiel dreamstime.com Rynki | 09 marca 2015

Europejski rynek usług EMS

Sytuację na europejskim rynku EMS podsumowuje Peter Brent z Reed Electronics Research.
Większość produkcji w sektorze 3C czyli komputery, elektronika konsumencka i telekomunikacja Computers, Consumer goods, Communications) jest zlokalizowana w Europie Środkowo-Wschodniej oraz, do pewnego stopnia w Rosji i na Ukrainie. Część produktów 3C wytwarzana jest w Europie Zachodniej, ale dotyczy to przede wszystkim specjalistycznych produktów, takich jak bardzo wytrzymałe laptopy lub komputery do zastosowań w branży przemysłowej i wojskowej lub na przykład kosztownych systemów audio, itp.


Jednak w latach 2012-2014 najwięksi producenci kontraktowi elektroniki (Foxconn, Flextronics, Jabil, Sanmina, Celestica i Zollner – z tym, że ten ostatni nie działa w sektorze 3C) przesunęło część produkcji do zakładów w Azji, by wykorzystać efekt ekonomii skali. Być może ostatnie obniżki cen ropy zachęcą tych przedsiębiorców do powrotu z produkcją do Europy – mówi Peter Brent.

Niektórzy z największych graczy na rynku chcą zwiększyć sprzedaż w takich branżach jak medyczna, motoryzacyjna, przemysłowo-kontrolna oraz kosmiczna i wojskowa, czyli tych sektorach, które dominują w produkcji EMS w Zachodniej Europie. Sektor przemysłowo-kontrolny jest przy tym największym i najszybciej się rozwijającym obszarem dla EMS. Wynika to z dużej liczby producentów wyrafinowanych modułów i urządzeń elektronicznych i elektromechanicznych, którzy działają na rynku europejskim oraz z nacisku, jaki kraje Europy Zachodniej kładą na wspieranie rozwoju alternatywnych źródeł energii, transportu kolejowego czy kontroli z zakresu ochrony środowiska dotyczącej sektora motoryzacyjnego.

Kolejny szybko rosnący sektor dla branży EMS w Europie to elektronika medyczna, głównie z powodu wydłużania się długości życia mieszkańców kontynentu oraz coraz większego zapotrzebowania na monitorowanie chorób przewlekłych. W ocenie Petera Brendta widać także obiecujące perpektywy dla firm EMS w sektorze elektroniki kosmicznej i lotniczej.

A co przyniesie rok 2015? Po ostrożnym początku roku mamy ograniczone możliwości prognozowania w krótkiej perspektywie czasowej ze względu na niepewność w strefie euro, napięcia geopolityczne czy wolniejszy wzrost na rynkach wschodzących.

Według Petera Brenta możemy się spodziewać konsolidacji w branży EMS w Europie, ponieważ niektóre firmy nie będą w stanie wytrzymać presji stałych cen oraz konieczności zaoferowania szerszej gamy usług. Przedsiębiorcy będą też przesuwać produkcję do zakładów w krajach, gdzie koszty prowadzenia działalności są niższe.

Z drugiej strony, Brent podkreśla obecność na rynku firm wywodzących się z Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak Fideltronik i Videoton, które łączą niskie koszty produkcji z rosnącymi umiejętnościami i wiedzą.

- Uważam, że dostawcy usług EMS będą zacieśniali współpracę ze swoimi klientami OEM, by jeszcze bardziej skracać czas wprowadzenia produktów na rynek – mówi Peter Brent. W jego opinii główne obszary, w których konkurencja firm EMS będzie największa to sektor medyczny, przemysłowo-kontrolny i motoryzacyjny.

----
Źródło: © Reed Electronics Research. Więcej informacji na stronach Reed Electronics Research.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1