reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© vladimir melnik dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 03 marca 2015

To był dobry rok dla branży AGD w Polsce

Produkcja dużego sprzętu AGD w Polsce wzrosła w 2014 roku o 13% - wynika z raportu CECED Polska – Związku Pracodawców AGD.
Ogółem w 2014 roku wyprodukowano 20 194 tys.sztuk dużego sprzętu AGD w porównaniu do 17 821 tys. sztuk w roku poprzednim. Największą grupę produktów stanowią pralki i pralko-suszarki (6 365 tys. szt.), kolejna pozycja to sprzęt do gotowania (4 810 tys. szt.), a następnie zmywarki (3 834 tys. szt.) oraz chłodziarki i zamrażarki (3 175 tys. szt.).

- Ubiegły rok był dla całej branży rekordowy na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim w produkcji - wyprodukowaliśmy po raz pierwszy ponad 20 mln szt. dużego AGD. Do tego 1 mln odkurzaczy i ponad 5 mln mikserów. Według naszych szacunków, także eksport AGD za 2014 odnotował najwyższy poziom w historii - ponad 15 mld PLN. Ponad 85% całej produkcji trafia na eksport, więc dalsze wyniki zależne będą w pełni od sytuacji na rynkach największych krajów docelowych naszego sprzętu, czyli Niemiec, Francji, czy Wielkiej Brytanii. Prognozy na tych rynkach są raczej pozytywne – mówi dla evertiq.pl Radosław Maj, koordynator projektów w CECED Polska.

– Rok 2014 był także wyjątkowy dla rynku krajowego AGD, gdzie odnotowano 5% wzrostu wielkości sprzedaży. Dynamicznie rozwijają się stosunkowo nowe grupy, takie jak lodówki No Frost, czy płyty indukcyjne. Coraz więcej gospodarstw, bo już prawie 25% posiada w domu zmywarkę. Co roku praktycznie podwaja się ilość sprzedanych suszarek do ubrań, choć nadal obecne są one tylko w kilku procentach gospodarstw domowych. Z kolei w małym AGD najbardziej dynamiczne wzrosty notują urządzenia związane ze zdrowym stylem życia, np. blendery ręczne, ale także modne ekspresy do kawy na kapsułki. Koniunktura konsumencka pokazuje, iż nastroje klientów poprawiły się w porównaniu do roku ubiegłego, wiec raczej dobrze to wróży całemu rynkowi sprzedaży konsumenckiej – komentuje Radosław Maj.

CECED Polska podsumował ostatnie 10 lat produkcji dużego AGD w Polsce, co prezentuje poniższa grafika:


© CECED Polska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-2