reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© UAVS Przemysł elektroniczny | 25 lutego 2015

Innowacyjna głowica obserwacyjna dostrzeże cel odległy nawet o 10 km

- Jako pierwsi wprowadzimy na rynek krajowy całkowicie polski system, będący w stanie prowadzić obserwację lotniczą w wysokiej rozdzielczości HD – informuje krakowska firma UAVS.
UAVS Poland to spółka typu spin-off założona w 2010 roku,w celu komercjalizacji technologii, nad którą dr inż. Grzegorz Chmaj pracował w ramach doktoratu w Akademii Górniczo-Hutniczej. Powstał wówczas mały bezzałogowy śmigłowiec Aquila – jedyny w Polsce bezzałogowiec z systemem pionowego startu i lądowania.

UAVS koncentruje się na nowoczesnych technologiach i wdrażaniu efektów prac naukowych do przemysłu. – Wszystkie projekty prowadzone przez firmę mają na celu rozszerzenie naszego portfolio o nowe produkty – mówi Grzegorz Chmaj. Kolejnym urządzeniem będzie głowica obserwacyjna przeznaczona dla powietrznych statków załogowych. Krakowska spółka ma wieloletnie doświadczenie w tej materii, bowiem w jej ofercie są już dwa systemy obserwacji, obydwa zdecydowanie mniejszych rozmiarów (o wadze 1 kg oraz 3,5 kg), przeznaczone dla statków bezzałogowych. Model, nad którym pracują teraz inżynierowie, będzie ważył aż 12 kg i umożliwi obserwację nawet szybko poruszających się obiektów w trudnych warunkach atmosferycznych.

Projekt pt. "System precyzyjnej obserwacji lotniczej - SOL montowany na pokładzie statków powietrznych" rozpoczął się w roku 2013 i ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Samostabilizowana głowica wyposażona w szereg systemów pomiarowo-optycznych ma być odpowiedzią na wytyczne rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Środowiska dotyczące prowadzenia obserwacji lotniczej obszarów leśnych. System będzie mógł być również wykorzystywany przez policyjne śmigłowce czy samoloty Straży Granicznej. – Chcemy pokazać, że polska firma jest w stanie opracować przynajmniej tak dobre – jeśli nie lepsze – systemy obserwacji, jak rozwiązania oferowane przez zagraniczne firmy, w dodatku taniej – mówi Grzegorz Chmaj.

Projekt prowadzony jest w ramach programu „INNOTECH” w ścieżce programowej HI-TECH i otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wartość przedsięwzięcia to około 1 mln PLN.

UAVS Poland jest producentem bezzałogowych jednostek latających wyposażonych w systemy optyczno-pomiarowe. Firma oferuje kompletne systemy wyposażone w stację naziemną, głowicę obserwacyjną, łącze komunikacyjne oraz system trakujący. Produkty firmy przeznaczone są zarówno dla branży cywilnej jak i wojskowej, ale jak na razie głównymi odbiorcami pozostają firmy cywilne.


Foto: © UAVS

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1