reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© adistock dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 23 lutego 2015

Lumel zainwestuje w elektronikę

Firma zamierza zmodernizować i rozbudować swój park maszynowy oraz laboratorium. Jednocześnie inżynierowie działu R&D pracują nad prototypami urządzeń opartych o grafenowe czujniki pola magnetycznego.
Po inwestycjach w dział firmy Lumel związany z obróbką mechaniczną, przyszedł czas na elektronikę: LUMEL SA czekają znaczne nakłady na produkcję elektroniki. Lumel prowadzi bowiem działalność w dwóch głównych obszarach: produkcji urządzeń automatyki oraz produkcji odlewów ciśnieniowych. Firma zatrudnia około 600 osób, z czego mniej więcej jedna trzecia pracuje w dziale elektroniki wytwarzanej zarówno na potrzeby własne, jak i na zlecenie firm zewnętrznych.

- W tym roku na pewno będziemy rozbudowywali park maszynowy związany z produkcją elektroniki. Planujemy modernizację istniejącej linii SMT, a w przyszłości także postawienie drugiej – mówi Dariusz Tront, manager działu badawczo-rozwojowego w firmie Lumel. Zakres wprowadzonych zmian będzie duży: inwestycje obejmą maszyny do produkcji elektroniki (montaż, weryfikacja, osprzęt), ale także na przykład systemy magazynowania. Lumel chce również zainwestować w laboratorium i uzupełnić istniejący sprzęt tak, by spełniał wymagania najnowszych norm w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej i testów środowiskowych.

Obecnie Lumel zatrudnia 28 osób w dziale R&D, które zajmują się realizacją projektów od pomysłu po finalne wprowadzenie do sprzedaży. Są to specjaliści z zakresu elektroniki i oprogramowania, a także produkcji, technologii, badań. Ważną częścią projektów rozwojowych są także testy sprzętowo-kalibracyjne, więc najczęściej niezbędne jest opracowanie specjalizowanego stanowiska pomiarowego. Ze względu na systematyczny rozwój ofert Lumel poszukuje elektroników i programistów.

Jednym z przedsięwzięć, nad którymi pracują obecnie inżynierowie firmy Lumel jest prowadzony w konsorcjum z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów, Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Politechniką Warszawską projekt „Grafenowe czujniki pola magnetycznego do zastosowań przemysłowych”, którego wartość wynosi około 4 mln PLN. PIAP i PW odpowiadają za część naukową, natomiast Lumel zajmuje się wdrożeniem rozwiązań do przemysłu. W tej chwili Politechnika Warszawska już testuje grafenowe hallotrony, a Lumel przygotowuje prototypy nowego typu przekładników prądowych do pomiaru prądu stałego i zmiennego. – Hallotrony wykonane na bazie grafenu mają bardzo dobre właściwości elektryczne i czułość, dzięki temu otrzymamy nową generację urządzeń o lepszych parametrach. Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie elementów grafenowych nie jest proste od strony technologicznej – podkreśla Dariusz Tront. Projekt rozpoczął się w 2013 roku, natomiast Lumel swoją część prac realizuje od zeszłego roku. Wprowadzenie gotowych urządzeń na rynek zaplanowane jest na 2016 rok.


Foto: © Lumel

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-2