reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Białostocka Przemysł elektroniczny | 17 lutego 2015

Kosmiczne zawody znowu w Polsce

Tym razem w zawodach European Rover Challenge wezmą udział także profesjonalne roboty używane przez służby mundurowe.
European Rover Challenge 2015 to druga edycja imprezy, która z dużym sukcesem odbyła się w zeszłym roku na terenie Centrum Nauki Leonardo da Vinci w świętokrzyskim Podzamczu. Wydarzenie przyciągnęło ponad 25 tys. odwiedzających, zaś w konkursie łazików udział wzięło 10 drużyn z czterech kontynentów. W tym roku planowane jest poszerzenie formuły zawodów o specjalny tor dla robotów profesjonalnych, służących na co dzień m.in. w służbach mundurowych. Wśród jurorów ERC znajdzie się m.in. szef Działu Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zawody odbędą się w dniach 5-6 września na terenie Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu.
– Zawody łazików marsjańskich i towarzyszące temu spotkania naukowe i biznesowe są ważnym punktem na mapie wydarzeń sektora kosmicznego w Polsce. To doskonała okazja do pokazania potencjału kadry inżynierskiej i osiągnięć studentów – oceniła wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

- Kontynuacja ERC to sygnał, że wydarzenie zostało dobrze przyjęte zarówno przez publiczność, jak i zespoły studenckie z całego świata. Rekrutacja zawodników ruszyła kilka tygodni temu i mogę zdradzić, że mamy już zarejestrowane pierwsze drużyny z Polski, USA

i Kanady
– mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, organizator wydarzenia. – Prowadzimy także rozmowy z firmami i instytucjami, które chcą zaprezentować się podczas wydarzenia, w sekcji przeznaczonej na eksperymenty naukowe oraz pokazy nowych technologii – dodaje Wilczyński.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie konferencja Space Days Poland 2015, organizowana przez województwo świętokrzyskie i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, które nawiązuje do odbywających się przed laty Dni Technik Satelitarnych oraz spotkań branży kosmicznej organizowanych przez PARP. Na konferencję zostaną zaproszeni przedstawiciele zagranicznych rynków (m.in. z Brazylii, czy USA), zainteresowanych nawiązaniem relacji biznesowych z polskimi firmami sektora kosmicznego. W konferencji wezmą również udział wybrani konstruktorzy łazików studenckich, którzy zachęcą do komercjalizacji swoich dotychczasowych osiągnięć naukowych.

- Chcemy integrować branżę kosmiczną w Polsce oraz wspierać ją w osiąganiu celów biznesowych, łącząc potencjał polskich firm z kontrahentami zagranicznymi, poszukujących innowacyjnych i konkurencyjnych rozwiązań – mówi prezes PARP, Bożena Lublińska-Kasprzak.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-1