reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexander fediachov dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 20 lutego 2015

Warunki pracy w firmach Foxconn i Pegatron wciąż do poprawy

Organizacja China Labor Watch (CLW) opublikowała raport dotyczący kosztów i warunków pracy u dwóch głównych dostawców Apple’a – analizie poddano zakłady firmy Foxconn w Longhua oraz Pegatron w Szanghaju.
Odkąd w 2010 roku koszty pracy w firmie Foxconn wzrosły, Apple coraz chętniej korzysta z usług tańszych podwykonawców, takich jak Pegatron. Niższe koszty pracy idą tu jednak w parze z gorszymi warunkami dla pracowników. - Chociaż Apple zapewnia, że firma przeprowadza wewnętrzne audyty u swoich podwykonawców, by zapewnić odpowiednie warunki pracy, to, jak wykazało nasze dochodzenie, są one nadal poniżej normy – komentuje CLW.

W 2014 roku koszty pracy w zakładzie Pegatrona w Szanghaju były o około 8% niższe niż w zakładzie firmy Foxconn w Longhua. To przekłada się na 61 mln USD w ciągu roku, które zyskuje Apple tylko w tym jednym przypadku.

Jak wynika z analiz CLW, Apple nie jest w stanie skutecznie monitorować swoich dostawców. Zatrudnieni w Pegatronie wciąż muszą wyrabiać duże liczby nadgodzin, znacznie przekraczając normy. Pracownicy Pegatrona pracują średnio ponad 60 godzin tygodniowo, a 52% z nich generuje więcej niż 90 nadgodzin (nawet ponad 130) w ciągu miesiąca. Problem polega na tym, że podstawowa pensja jest tak niska, że nie pozwala na utrzymanie się. W 2013 roku inny raport CLW podawał, że godzinna stawka w Szanghajskim zakładzie Pegatrona wynosiła 1,5 USD, co dawało 268 USD miesięcznie, czyli mniej niż połowę średniej miesięcznej pensji w Szanghaju, która wynosiła 764 USD.

Warto tu przypomnieć, że 60 godzinny tydzień pracy, będący standardem Apple nie jest zgodny z chińskimi wytycznymi, które mówią o 49 godzinach pracy w tygodniu. W maju 2013 roku Apple zapewniało, że 99% podwykonawców spełnia warunek 60 godzinnego tygodnia pracy, ale według informacji zebranych wówczas przez CLW w trzech zakładach Pegatrona, zatrudnione w nich osoby pracowały średnio 66, 67 i 69 godzin w tygodniu.

China Labor Watch policzyła, że aby podstawowa pensja każdego pracownika zatrudnionego u podwykonawcy Apple’a osiągnęła poziom pozwalający na pokrycie podstawowych potrzeb przeciętnego mieszkańca miasta, spółka musiałaby przeznaczyć na ten cel 1,9 mld USD w ciągu kwartału, czyli około 10% swoich zysków kwartalnych.

Organizacja CLW podkreśla przy tym olbrzymi wpływ mediów na poprawę warunków pracy u podwykonawców Apple’a. Dzięki publikacjom ukazującym się w latach 2010 i 2012 poprawił się los pracowników firmy Foxconn, a po raporcie przygotowanym przez BBC w 2014 roku Pegatron zareagował redukując zbyt długi czas pracy.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2