reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© lavitreiu dreamstime.com Technologie | 27 stycznia 2015

To głównie firmy przyczynią się do rozwoju internetu rzeczy i druku 3D

Firma Deloitte opublikowała czternastą odsłonę raportu prezentującego perspektywy na najbliższe 12-18 miesięcy w dziedzinie sektora technologii, mediów i telekomunikacji na świecie.

Według raportu Deloitte Global TMT Predictions na temat prognoz dotyczących sektora technologii, mediów i telekomunikacji, w najbliższych miesiącach w korzystaniu z nowoczesnych technologii, jak choćby dronów czy druku 3D będą dominować firmy, a nie prywatni konsumenci. Dotyczy to także sektora internetu rzeczy (Internet of Things, IoT), ponieważ Deloitte przewiduje, że chociaż doniesienia prasowe dotyczą głównie konsumentów sterujących oświetleniem domowym czy termostatami, to 60% wszystkich sprzedanych w tym okresie urządzeń IoT kupią właśnie firmy. W 2015 roku na świecie zostanie sprzedanych miliard bezprzewodowych urządzeń internetu rzeczy, czyli o 60% więcej niż w roku ubiegłym. Raport Deloitte porusza także sprawę baterii do smartfonów, które w nadchodzących miesiącach mają się poprawić, ale nie ma co się spodziewać rewolucji pod tym względem. Użytkownicy nowych smartfonów zauważą wydłużenie żywotności baterii o około 15%, ale wpływ na to będą miały także m.in. poprawa efektywności energetycznej komponentów takich jak procesory czy ekrany oraz lepsze oprogramowanie. Według analityków Deloitte, wyraźne wydłużenie żywotności baterii wymagałoby zupełnej zmiany technologii, ponieważ baterie litowo-jonowe w obecnym kształcie nie są w stanie tego zapewnić. Ale takiej rewolucji nie ma co się spodziewać w przyszłym roku, ani – co gorsza – do końca tej dekady. Jeśli chodzi o druk 3D, to owszem, czeka nas rewolucja technologiczna, ale nie taka, która wprowadzi drukarkę 3D do każdego domu (chociaż do szkoły zapewne tak). Owszem, do 2017 roku 70% urządzeń kupią konsumenci, ale w zdecydowanej większości będą to proste konstrukcje o stosunkowo niewielkich możliwościach. Według raportu Deloitte to firmy będą odpowiadały za blisko 90% wartości rynku drukarek 3D oraz za 95% liczby wydrukowanych produktów. Przedsiębiorstwa będą wykorzystywały technikę druku trójwymiarowego przede wszystkim do prototypowania i chociaż liczba gotowych produktów pochodzących z drukarek 3D będzie szybko rosła, to będą one stanowiły jedynie niespełna 10% przedmiotów wydrukowanych na drukarkach 3D. Rynek bezzałogowców także ma się rozwijać. Firmy i prywatni konsumenci będą wykorzystywać rozliczne możliwości, jakie dają drony, przy czym jednym z najoczywistszych jest wykorzystywanie bezzałogowców zaopatrzonych w kamery do monitoringu i filmowania. Według raportu Deloitte, w 2015 roku liczba dronów kosztujących 200 USD i więcej, wykorzystywanych na cele inne niż wojskowe, przekroczy milion sztuk. Wśród prognoz Deloitte znajdziemy jeszcze następujące:
  • nanosatelity upowszechnią się, ale nie zdominują rynku,
  • krótkie formy wideo nie zdetronizują tradycyjnej telewiz
  • różnice w zakresie przepustowości i dostępności internetu w różnych miejscach na świecie pogłębią się w miarę popularyzacji łącz o prędkościach gigabitowych,
  • ”pokolenie, które ideologicznie deklaruje, że nie chce wydawać pieniędzy” wydaje je na technologie, media i telekomunikację.
Raport Deloitte Global TMT Predictions to seria prognoz oparta o informacje pochodzące od klientów firm członkowskich z całego świata, jak również o informacje wewnętrzne, dane przekazane przez partnerów i menedżerów specjalizujących się w zagadnieniach TMT oraz dyskusje z analitykami branżowymi i rozmowy przeprowadzone z organizacjami handlowymi – pisze firma w komunikacie. --- Źródło: Deloitte
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 23 2020 16:22 V15.4.2-1