reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SMARTTECH Przemysł elektroniczny | 13 stycznia 2015

Polskie skanery 3D podbijają zagraniczne rynki

W firmie SMARTTECH kilkunastu inżynierów pracuje nad tworzeniem nowych i usprawnianiem istniejących urządzeń, stosowanych zarówno przy dopasowywaniu protez, jak i skanowaniu figurki Wiedźmina do gry RPG.
Jednym z ostatnich osiągnięć firmy SMARTTECH jest skaner nowej generacji oparty o metodę projekcji wąskopasmowego strukturalnego światła zielonego. O zaletach urządzenia MICRON3D opowiada nam Anna Gębarska, dyrektor zarządzająca firmy SMARTTECH. – Zastosowanie światła zielonego pozwoliło na odcięcie potencjalnego źródła zakłóceń, czyli światła zewnętrznego oraz na 30% wzrost dokładności wykonywanych pomiarów – informuje nasza rozmówczyni. Obecnie na rynku dominują skanery na światło białe, dostępne są również urządzenia wykorzystujące światło niebieskie, dlaczego zatem inżynierowie podwarszawskiej firmy zdecydowali się na światło zielone? – Wszystkie komponenty służące do budowy układów projekcyjnych i detekcyjnych skanerów przechodzą testy poprodukcyjne oceniające na ile wiernie odwzorowują lub wyświetlają obraz. Badania przeprowadza się przy wykorzystaniu fal o długości światła zielonego, ze względu na to, że leży w środku spektrum światła widzialnego. Przetestowanie elementów składowych urządzenia przy użyciu światła zielonego sprawia, że dokładność pomiarów skanerem jest największa właśnie przy tej długości fali – wyjaśnia Anna Gębarska.

Oprócz wyboru długości fali, zmianom uległa również technologia wytwarzania samej konstrukcji skanera oraz obudowy. Urządzenie zamknięto w obudowie wykonanej z włókna węglowego, którego jedną z głównych zalet jest odporność na zmiany temperatury. Dzięki temu rozmiary obudowy nie zmieniają się, niezależnie od warunków klimatycznych, w jakich pracuje. – Obudowa karbonowa pozwala na używanie skanera nie tylko w laboratorium, ale wyniesienie go poza klimatyzowane pomieszczenia, np. na halę produkcyjną, zapewniając przy tym gwarantowaną dokładność pomiaru – zapewnia Anna Gębarska.

Zastosowania skanerów bezdotykowych mogą być przeróżne, chociażby przy produkcji półfabrykatów różnego rodzaju części samochodowych, do kontroli jakości i tzw. inżynierii odwrotnej, oraz np. w muzealnictwie czy archeologii. Urządzenia coraz częściej wykorzystuje się w medycynie, gdyż technologia bezdotykowego pomiaru może być bardzo pożyteczna przy pomiarach protez czy poparzonej skóry. – Skanowaliśmy na przykład kikuty palców polskiego sapera. Powstały model dłoni został przesłany do Stanów Zjednoczonych, a protezę wykonano bez potrzeby podróży samego pacjenta – mówi Anna Gębarska. Pomiar bezdotykowy przydaje się również w branży druku 3D, jak zawsze wtedy, gdy chcemy przenieść na ekran komputera skomplikowane kształty.

MICRON3D to jeden z najdokładniejszych skanerów bezdotykowych dostępnych na świecie. Kosztuje około 240 tys. PLN, co dla mniejszych firm może stanowić zbyt wysoką cenę. SMARTTECH dba jednak o to, by zapewnić różnorodność swojej oferty. – Koncentrujemy się na modyfikacjach i wprowadzaniu produktów, na które jest zapotrzebowanie na rynku. Dlatego na przykład w zeszłym roku w naszej ofercie pojawił się tańszy i mniejszy Scan3D UNIVERSE, przeznaczony m.in. do wykorzystania przez małe firmy zajmujące się designem dla motoryzacj, jak i np. archeologów – opowiada Anna Gębarska. Koszt takiego skanera to 60 tys. PLN.

Firma Smarttech powstała w 2000 roku jako spółka spin-off Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej i cały czas utrzymuje ścisłe kontakty ze środowiskiem naukowym. Współpracuje z wieloma uczelniami w kraju, między innymi z Politechniką Krakowską i Śląską ale coraz chętniej nawiązuje także kontakty z uczelniami spoza Polski, np. z Wielkiej Brytanii. Jednak rozwój zagraniczny SMARTTECH najlepiej widać jeśli chodzi o sprzedaż, która rośnie lawinowo. Jeszcze do zeszłego roku odbiorcami produktów firmy byli głównie klienci z Polski, a w tej chwili SMARTTECH ma już podpisanych kilkanaście umów dystrybucyjnych w takich krajach jak: Rosja, Kolumbia, Francja, Indie, Malezja i Czechy. – W ciągu ostatniego pół roku mieliśmy gości z każdej strony świata, którzy przyjeżdżali na przeszkolenie, podpisanie umowy i kupowali system demonstracyjny. Już w tym roku liczba skanerów sprzedawanych na eksport może się zrównać z liczbą skanerów sprzedawanych lokalnie, a w przyszłym roku na pewno będzie wyższa – ocenia nasza rozmówczyni. Ma to oczywiście odzwierciedlenie w przychodach, które rosły o około 100% rok do roku w ciągu ostatnich 3 lat.W branży bezdotykowych skanerów 3D prym dzierżą firmy niemieckie, które działają od wielu lat i są mocno osadzone w rynku. Niemniej SMARTTECH doskonale sobie radzi z konkurencją zza zachodniej granicy, dostarczając zaawansowane technologicznie rozwiązania za przystępną cenę. Dział badawczo-rozwojowy firmy stanowi jedną trzecią kadry, a szefostwo ma w zanadrzu mnóstwo nowych pomysłów. – Dotychczas skupialiśmy się na skanerach, ale chcemy wejść także w inne obszary. Być może jeszcze w tym roku wprowadzimy na rynek ramię pomiarowe, czyli połączenie pomiaru dotykowego i bezdotykowego, z własną głowicą laserową. Opracowujemy także skanery ręczne, które są mniej dokładne, ale widać na nie zapotrzebowanie. Naszą wizją konsekwentnie wprowadzaną w życie jest stworzenie polskiego koncernu metrologicznego i wprowadzenie firmy na giełdę papierów wartościowych – zdradza nam Anna Gębarska. SMARTTECH stale poszerza swoje portfolio i kieruje się szybkozmiennym zapotrzebowaniem na nowe rozwiązania płynącym z rynku dlatego rozważa także wejście w branżę pomiarów fotogrametrycznych (obraz powstaje na podstawie bardzo dużej liczby zdjęć zrobionych jednocześnie), które co prawda niewiele mają już wspólnego z metrologią, bo oddają tylko orientacyjne wymiary, ale za to spełniają oczekiwania klientów z branży multimediów czy reklamy.Foto: © SMARTTECH

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2