reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© saniphoto-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 25 sierpnia 2014

Perowskity: z laboratoriów na rynek

Olga Malinkiewicz, naukowiec, która opracowała innowacyjną technologię w fotowoltaice, założyła firmę i zamierza jak najszybciej skomercjalizować ogniwa perowskitowe.

Olga Malinkiewicz to młoda polska naukowiec, która może zrewolucjonizować fotowoltaikę. Za swoje badania otrzymała już prestiżową nagrodę Photonics21 przyznawaną przez Komisję Europejską.

Malinkiewicz zajmuje się perowskitami, czyli minerałami, które mogą zastąpić krzem jako główny budulec ogniw słonecznych. W porównaniu z tradycyjnym krzemem, perowskity mają kilka zasadniczych plusów: proces produkcji jest prosty, tani i nie wymaga skomplikowanej infrastruktury. Można nawet nakładać je na powierzchnie za pomocą spreja. Najważniejsza jednak wydaje się kwestia wydajności. Jak podkreśla Olga Malinkiewicz w wywiadzie udzielonym portalowi GRAMwZIELONE.pl, zaledwie po 3 latach od rozpoczęcia prac nad ogniwami perowskitowymi, ich wydajność sięga nawet 20%, tymczasem w przypadku ogniw krzemowych mówimy zazwyczaj o kilkunastu procentach.

Firma Saule Technologies, założona przez Olgę Malinkiewicz, zajmie się komercjalizacją wyników badań. Zastosowania perowskitowych ogniw słonecznych mogą być bardzo szerokie. Można jest bowiem nałożyć na szyby, ściany budynków czy nawet ekrany smartfonów. Saule Technologies będzie ściśle współpracować z producentami zainteresowanymi zastosowaniem perowskitów w swoich urządzeniach, którzy sfinansują prowadzone przez firmę badania – pisze „Puls Biznesu”. Poza tym firma Olgi Malinkiewicz będzie się ubiegać o dofinansowanie w ramach programów Horizon2020 i Gekon.

Trwają też uzgodnienia dotyczące szczegółów współpracy z włocławskim Centrum EIT+, którego nowoczesne laboratoria z pewnością przydadzą się przy badaniach.

---
Źródło: GRAMwZIELONE.pl, Puls Biznesu

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1