reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© yuri-arcurs-dreamstime.com Nauka | 31 lipca 2014

Blisko 5 mln PLN trafi do młodych innowatorów

Łazik marsjański, dron, łódź solarna czy satelita – to tylko kilka przykładów projektów zgłoszonych przez laureatów II edycji programu „Generacja Przyszłości”.


„Generacja Przyszłości” to program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspierający wybitnych studentów. Adresowany jest do studiujących na naszych uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów, a także innowatorów szukających nowych skutecznych rozwiązań w medycynie i naukach przyrodniczych, którzy reprezentują Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach.
– Nasi studenci są chwaleni i doceniani w świecie ze względu na poziom i stosunek do studiowania. Są znani z bardzo dobrego przygotowania – podkreśla minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. – Od lat wygrywają światowe konkursy dla młodych konstruktorów czy programistów. Zbierają najlepsze oceny od globalnych pracodawców, którzy ze względu na ich potencjał decydują się na inwestycje w Polsce. To pokolenie, w które inwestujemy jak w najlepszą dla Polski lokatę na przyszłość.
Studenci uczestniczący w II edycji „Generacji Przyszłości” otrzymają wsparcie indywidualne w wysokości nawet 100 tys. PLN lub zespołowe – do 400 tys. PLN. Blisko 5 mln PLN z konkursowej puli będą mogli przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych m.in. z wyjazdami na światowe zawody, dobrym przygotowaniem do konkurowania z rówieśnikami z innych państw, zakupem drobnej aparatury naukowo-badawczej, odczynników lub innych środków niezbędnych do realizacji projektu. W konkursie wyłoniono 26 zwycięskich projektów z zakresu nauk ścisłych, technicznych, przyrodniczych i medycznych, które w tym roku otrzymają dofinansowanie. Dominują uczelnie techniczne (14 projektów). Najwięcej liderów przyszłości odnaleziono na Politechnice Łódzkiej, Wrocławskiej, Warszawskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (12 wyróżnionych projektów, w których w sumie weźmie udział kilkudziesięciu studentów). Nie zabrakło też studentów Politechniki Białostockiej, którzy zbudują kolejny model łazika marsjańskiego. Poprzednie pojazdy budowane przez studentów Wydziału Mechanicznego PB zdobywały tytuł mistrzowski w 2011, 2013 i 2014 roku (ostatnio Hyperion 2). --- Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
reklama
August 05 2020 00:04 V18.8.2-2