reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Arlamowski Investment Przemysł elektroniczny | 14 kwietnia 2014

Inteligentny wózek najlepszym polskim wynalazkiem

Partyk Arłamowski, twórca Wynalazku Roku, czyli inteligentnego wózka inwalidzkiego, szuka partnera biznesowego i ma w zanadrzu wiele nowych pomysłów. Zapraszamy do lektury mini-wywiadu.

Inteligentny wózek inwalidzki zdobył tytuł Polskiego Wynalazku Roku w konkursie organizowanym przez Telewizję Polską oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prototyp wózka iWheel powstał w firmie Arlamowski Investment, założonej przez Patryka Arłamowskiego, absolwenta Politechniki Wrocławskiej. W pracach nad wózkiem uczestniczyła też Kamila Rudnicka, studentka tej uczelni.

Przypomnijmy: sercem wózka jest specjalny komputer, który nie tylko potrafi sterować napędami wózka, lecz także komunikuje się z otoczeniem. Dzięki niemu osoba niepełnosprawna może z łatwością zapalić i zgasić światło, otworzyć okno czy drzwi, a nawet wezwać pomoc.


© J. Bogacz / TVP

Pomysłodawca projektu Patryk Arłamowski odpowiedział nam na kilka pytań:

evertiq.pl: Co dalej z projektem iWheel?

Patryk Arłamowski: W pierwszej kolejności chcemy dokończyć i uruchomić nową wersję sterownika, w pełni zintegrowanego (obecnie są to połączone 4 osobne elementy - w tym moduł komunikacyjny, komputer embedded, sterownik magistrali i kontroler silników). W tej chwili szukamy partnera biznesowego, który pomoże nam dokończyć produkt i wprowadzić go na rynek. Aby było to możliwe, niezbędne są znaczne nakłady. Jednym z większych wydatków są testy i certyfikacja zgodnie z obowiązującymi normami - a nie chodzi tu tylko o badanie EMC.

Na razie projektem zainteresowali się Słowacy, ale oni też walczą z uporczywym brakiem funduszy, więc prawdopodobnie czeka mnie wyjazd do Doliny Krzemowej w celu szukania inwestora - anioła biznesu, który uwierzy nie tylko w "dobry interes" ale także w ideę. Tak, aby produkt pozostał zgodnie z założeniem przystępny, a nie tylko tani w produkcji, a drogi w sprzedaży - ze względu na marżę.

Co według Pana zaważyło na sukcesie?

Przyznam że sam byłem zaskoczony. Pozostałe projekty konkursowe prowadzone były przez duże uczelnie i ośrodki badawcze, reprezentowane przez profesorów, doktorów, etc. Stały za nimi działy PR oraz poparcie mediów. Nie mam pojęcia co sprawiło, że wygraliśmy, ale to potwierdza, że nasza praca ma sens. A to doskonały impuls do działania.

Czy ma Pan jakieś kolejne pomysły w zanadrzu?

- "Niezniszczalna" latarka dla nurków, urna wyborcza która zapobiega fałszowaniu wyborów (i sama liczy głosy), nowy rodzaj kamery stomatologicznej oraz oczywiście kilkanaście nowych BleBox'ów - to tak na początek. Brakuje tylko czasu i dużych zapasów pieniędzy - w końcu na razie jesteśmy dość młodą firmą :)© Arlamowski Investment

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-1