reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© enruta-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 08 kwietnia 2014

W polskiej zbrojeniówsce powinny powstawać JV z zachodnimi partnerami

PCO ma odgrywać ważną rolę w tworzonej właśnie Polskiej Grupie Zbrojeniowej (PGZ – PeGaZ), w dziale zajmującym się optoelektroniką.

W grupie optoelektronicznej, stanowiącej największą część tworzonej Polskiej Grupy Zbrojeniowej powinny znaleźć się spółki odgrywające dotychczas najistotniejszą rolę w tym segmencie rynku: PCO, Bumar Elektronika, ZM Tarnów i mniejsze firmy – mówi w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu” prezes PCO, Ryszard Kardasz. - Jeśli chodzi o przyszłość grupy optoelektronicznej, to myślę, że będzie odgrywała ona wiodąca rolę w programie obronnym „Tarcza Polski”. Bumar Elektronika potrafi produkować nowoczesne radary, realizujemy też prace badawczo-rozwojowe nad radarami nowej generacji, systemami dowodzenia oraz integracją z sensorami i systemami optoelektronicznymi, co jest niezbędne w tego typu realizacjach. Będziemy też wdrażać nowe technologie pozyskane od zagranicznych partnerów – stwierdza Ryszard Kardasz w „Pulsie Biznesu”.

PCO współpracuje z wieloma zachodnimi partnerami, kupując gotowe elementy, które nie są dostępne w Polsce, jak chociażby wzmacniacze światła, ale też jest to współpraca programowa, której przykładem mogą być głowice optoelektroniczne do śmigłowców pola walki PZL W-3PL dostarczane razem z firmą Rafael. - Uważam, że w przyszłości powinny powstać joint-ventures z firmami zachodnimi czy wręcz inwestycje strategiczne w polskiej branży zbrojeniowej. Takie przymiarki już są — włoska spółka zbrojeniowa OTO Melara jest zainteresowana wejściem kapitałowym do ZM Tarnów” – mówi prezes PCO w „PB”.

Strategia PCO zakłada także tworzenie rozwiązań cywilnych. Jednak, jak mówi Ryszard Kardasz, wymagania wojskowe i cywilne są tak różne, że niezbędne jest tworzenie spółek celowych, by tworzyć na rynek cywilny. To już się dzieje, zadaniem spółki Glucotronic jest wdrożenie i produkcja urządzenia służącego do bezinwazyjnego mierzenia poziomu cukru w organizmie. Pierwsze przyrządy powinny się pojawić na rynku jeszcze w tym roku. W planach są produkty z zakresu telemedycyny tworzone we współpracy z WAT.

PCO realizuje też projekt spektrometru razem z Instytutem Optyki Stosowanej w ramach grantu NCBiR. [i]- Nabywcą będą instytuty naukowe, ale i przemysł np. hutniczy. Zapewne zorganizujemy produkcję
– mówi Ryszard Kardasz w „PB”.

---
Źródło: Puls Biznesu

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 28 2018 11:01 V9.5.5-1