reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 29 września 2008

Możliwe dalsze zawieszenie ceł na import paneli LCD

Puls Biznesu poinformował, iż Unia może nie uznać sprzeciwu LG Display w sprawie przedłużenia zawieszenia ceł na import paneli LCD
Stefan Kamiński, prezes KIGEiT, na łamach Pulsu Biznesu stwierdził, iż ’Na początku września Komisja Europejska zdecydowała, że o ile do końca miesiąca nie pojawi się sprzeciw jakiegoś producenta, obowiązujące dziś zawieszenie ceł na import paneli LCD zostanie od stycznia 2009 r. przedłużone na 5 lat’. Taki wniosek złożył koreański LG Display, który w Kobierzycach zainwestował 400 mln USD i ma 5 linii montażowych o wydajności 5 mln sztuk paneli rocznie (docelowo linii ma być 10). Firma zgłosiła sprzeciw wobec pięcioletniego zawieszenia ceł i zgodziła się na przedłużenie zawieszenia o rok. Przez ten czas LG Display osiągnie pełne moce produkcyjne.

’Nie jest przesądzone, że ten sprzeciw będzie uwzględniony’ przyznaje Edward Madej z Ministerstwa Gospodarki. Podobno przedstawiciele KE stwierdzili, że wniosek wpłynął za późno, bo termin minął 31 sierpnia. To oznacza, że od stycznia 2009 r. wejdzie pięcioletnie zawieszenie cła w imporcie paneli LCD. Polska może wystąpić ze sprzeciwem w marcu-kwietniu przyszłego roku. Nadal jest więc szansa, że od 2010 r., czyli tak jak chce LG Display, cła się pojawią. Wynegocjowanie tego będzie jednak o niebo trudniejsze, niż było teraz, gdy kończył się okres obowiązywania zawieszenia. Co ciekawe, kilka miesięcy temu polski oddział japońskiego Sharpa złożył wniosek o wprowadzenie ceł na panele, ale potem - pod naciskiem swojej centrali - wycofał go.

Przemysł telewizyjny w Polsce to 16,6 tys. bezpośrednich, a łącznie ponad 41,5 tys. miejsc pracy i 2 miliardy złotych inwestycji. W przypadku dalszego zawieszenia czy też zniesienia ceł, pod znakiem zapytania staną rozważane inwestycje w ten sektor - o produkcji paneli LCD w Polsce myślą Videocon, Funai oraz AUO i CMO.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 26 2018 11:55 V11.1.1-1