reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© fotosonar dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 02 stycznia 2014

Chłodzenie wodą pozwoli zaoszczędzić pół miliona złotych rocznie

W Świerku powstaje superkomputer, który będzie wykorzystywał innowacyjne technologie chłodzenia – informuje Narodowe Centrum Badań Jądrowych.


Rozstrzygnięto postępowanie na dostawę połowy podzespołów do budowanego w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk największego polskiego superkomputera. Zakupiona infrastruktura będzie chłodzona przez najnowocześniejszy na świecie system wykorzystujący gorącą wodę. Dzięki tej ekologicznej technologii uda się zaoszczędzić nawet 500 tys. PLN rocznie. Wartość podpisanej 18 grudnia przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) umowy wynosi ponad 17 mln PLN. Podzespoły dostarczone w ramach drugiego z ogłoszonych latem przetargów będą wykorzystywać najnowocześniejsze obecnie rozwiązania w dziedzinie chłodzenia oparte o wykorzystanie gorącej wody. Całość tej infrastruktury dostarczy firma Bull Polska Sp. z o.o., krajowy przedstawiciel Grupy Bull – jednego z największych dostawców systemów informatycznych na świecie. O szczegółach związanych z tą technologią opowiada prof. dr hab. Wojciech Wiślicki, kierownik projektu Centrum Informatyczne Świerk – Wybrane przez nas rozwiązanie jest w tej chwili najbardziej efektywną technologią na rynku. Wynika to zarówno z dużej skuteczności wody jako czynnika chłodzącego, jak i z faktu, że w przypadku systemu wykorzystującego ciecz o temperaturze około 35 st. C właściwie przez cały rok możliwe jest stosowanie jej pasywnego chłodzenia – wyjaśnia. – Spodziewamy się że – w porównaniu do bardziej konwencjonalnego chłodzenia wodą zimną, którą przed ponownym wykorzystaniem trzeba jeszcze ostudzić przy pomocy sprężarek – w ciągu roku uda się zaoszczędzić 500 tys. PLN. Korzyści, jakie daje ta technologia, jeszcze wyraźniej widać w zestawieniu z rozwiązaniami bazującymi na chłodzeniu powietrzem – w porównaniu do nich nasz system pozwoli zaoszczędzić nawet 80% prądu zużywanego do schładzania infrastruktury, nie wspominając już o różnicach w stopniu komplikacji urządzeń oraz ich rozmiarach – dodaje. Dzięki znacznemu zmniejszeniu zużycia energii rozwiązania oparte na gorącej wodzie są obecnie najbardziej ekologicznymi systemami chłodzenia dostępnymi na rynku. Duża energooszczędność tej technologii powoduje, że jest ona zalecana przez Komisję Europejską jako rozwiązanie docelowe dla przyszłych dużych centrów komputerowych. – Chłodzenie gorącą wodą stosowane jest m.in. w najszybszym obecnie superkomputerze w Europie – niemieckiej instalacji SuperMUC. W Polsce tego typu rozwiązanie pojawiło się dotychczas jedynie pilotażowo i na bardzo ograniczoną skalę, bez cienia przesady można zatem powiedzieć, że w przemysłowym wykorzystaniu technologii opartej na gorącej wodzie jesteśmy pionierami w skali kraju – zaznacza dyrektor NCBJ prof. dr hab. Grzegorz Wrochna.
– Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem, a Narodowe Centrum Badań Jądrowych kolejnym ważnym klientem, który bardzo szybko zauważy korzyści wynikające z wyboru technologii bullx. Dodam, że realizowane projekty HPC postrzegamy jako długoterminowe zobowiązania wobec naszych klientów, którym udostępniamy najwyższy stopień kompetencji, oparty między innymi o funkcjonujące w ramach Grupy Bull światowe centra wiedzy – komentuje wiceprezes Grupy Bull, Philippe Miltin, który podpisał umowę ze strony wykonawcy.
W ramach podpisanej umowy do Świerku trafi – podobnie jak w ramach pierwszej z rozstrzygniętych umów – m.in. 896 najnowszej generacji dziesięciordzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2680v2, 57 TB pamięci RAM DDR3-1600 w modułach wysokiej gęstości (16GB na moduł), z dodatkową korekcją błędów i buforowaniem (ECC-R) oraz 180 TB przestrzeni dyskowej w 400-gigabajtowych dyskach SSD o wysokiej wydajności. W zainstalowanym w Centrum Informatycznym Świerk systemie ciecz chłodząca będzie odbierać ciepło bezpośrednio z wnętrza komputerów. W przeciwieństwie jednak do mniej zaawansowanych rozwiązań stosowanych w konstrukcjach klasy desktop, dotyczyć to ma nie tylko samych procesorów, ale też innych elementów wytwarzających ciepło – np. regulatorów napięcia, pamięci operacyjnych czy dysków. System został również zaprojektowany w ten sposób, aby możliwe było odłączanie oraz dołączanie poszczególnych jego komponentów bez ryzyka wycieku czynnika chłodzącego i konieczności przerywania pracy całej instalacji obliczeniowej. Wartość całego projektu CIŚ to prawie 98 mln PLN. Środki na jego realizację pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 83 mln PLN. – oraz z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – 14,5 mln PLN. --- Źródło: © Narodowe Centrum Badań Jądrowych
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 27 2020 12:33 V18.4.17-2