reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© tomas-popelka-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 11 grudnia 2013

Robot PIAP Gryf Polskim Produktem Przyszłości

W poniedziałek odbyła się gala wręczenia nagród laureatom XVI edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości (PPP), organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.


- Nowoczesne projekty, które przedstawili tegoroczni laureaci pokazują, że Polska ma duże zaplecze intelektualne, które może być wsparciem dla naszych przedsiębiorców. Dzięki temu będą mogli wdrażać innowacyjne rozwiązania i konkurować na światowych rynkach - powiedział podczas gali wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan. Konkurs Polski Produkt Przyszłości to okazja do zaprezentowania szerokiej publiczności innowacyjnych produktów. W tym roku kapituła konkursu wybrała 8 z 43 zgłoszonych projektów. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na dwa z nich:
  • Wysokoenergetyczny kwasowy akumulator węglowo-ołowiowy, projekt zgłoszony przez Instytut Chemii Przemysłowej z Warszawy i Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W konstrukcji kratek akumulatora wykorzystano lekki porowaty materiał węglowy. Dzięki temu uzyskano wyraźną redukcję masy akumulatora, a tym samym wzrost energii właściwej. Zastosowanie go do magazynowania energii elektrycznej generowanej w małych, lokalnych siłowniach wiatrowych i słonecznych przyczyni się do zwiększenia udziału odwracalnych źródeł energii w całkowitym bilansie energetycznym kraju. Obniży to ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery przez elektrownie węglowe.
  • PIAP GRYF® mały robot do rozpoznania, zgłoszony przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów z Warszawy. Robot PIAP GRYF jest innowacyjnym i zaawansowanym technologicznie zdalnie sterowanym urządzeniem przeznaczonym do szybkiego rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych oraz do przeprowadzania tam różnego rodzaju interwencji. Dzięki unikatowym cechom robota tj.: małe gabaryty, niewielka masa, duża zwrotność, prosty załadunek i transport, rekonfigurowalność, przyczynia się szybkiej eliminacji zagrożeń przez wyspecjalizowane służby. Jego cena jest ponad dwukrotnie mniejsza od innych robotów o zbliżonych funkcjonalnościach.
Konkurs Polski Produkt Przyszłości stanowi narzędzie służące zmianie postaw i świadomości w zakresie potrzeby wdrażania innowacji i korzyści wynikających ze współpracy sektora B+R i biznesu. Adresatami przedsięwzięcia, w którym udział jest bezpłatny, są naukowcy i wynalazcy reprezentujący innowacyjne przedsiębiorstwa i ośrodki naukowo-badawcze. Projekty oceniane są przez grono niezależnych ekspertów. Przyjęte kryteria oceny to przede wszystkim poziom innowacyjności rozwiązania i zapotrzebowania rynku na produkt oraz wpływ na środowisko. Istotne znaczenie przy wyborze najlepszych przedsięwzięć mają również: porównywalność parametrów technicznych z odpowiednikami światowymi, wzrost eksportu i zatrudnienia, konkurencyjność cenowa oraz kwestie związane z ochroną własności przemysłowej. --- Źródło: pi.gov.pl
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 11 2019 15:09 V14.5.0-1