reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© nikolai-sorokin-dreamstime.com Wiązki | 12 czerwca 2013

Pracownicy Yazaki za strajkiem

Referendum strajkowe w mikołowskim zakładzie producenta wiązek odbyło się w dniach 4-6 czerwca. Prawie 100% głosujących poparło akcję strajkową.


Poniżej publikujemy informację otrzymaną od Katarzyny Grabowskiej, Przewodniczącej KZ NSZZ Solidarność Yazaki Automotive Products Poland Sp. z o.o. Mikołów. "W dniach 4-6 czerwiec 2013 r. pracownicy naszego zakładu pracy niemal w 100 % wypowiedzieli się za poparciem akcji strajkowej. Jako Zakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność Yazaki Automotive Products Poland Sp. z o.o. w Mikołowie bardzo się cieszymy z tak licznego udziału pracowników w referendum strajkowym. Załoga YAPP w Mikołowie pokazała, że jest zdeterminowana, aby walczyć o swoje wynagrodzenie, aby łatwiej było przetrwać do kolejnej wypłaty. Prawie połowa pracowników zatrudnionych w YAPP ma
"Na 807 oddanych głosów tylko 3 były przeciwko strajkowi."
wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej.Większość pracowników w naszym zakładzie pracy to kobiety, matki, które niejednokrotnie ze względu na potrzeby pracodawcy pracują 6 dni w tygodniu i to często w nadgodzinach, nie mając czasu na zajmowanie się swoimi pociechami. Na 807 oddanych głosów tylko 3 były przeciwko strajkowi. To pokazuje, że pracownicy stają się jednością, bo doskonale wiedzą, że tylko w jedności tkwi siła. 7 czerwca odbyła się kolejna runda mediacji z pracodawcą.Nie mogliśmy jeszcze wtedy podać pracodawcy dokładnych wyników referendum. Rozmawialiśmy jedynie o naszych postulatach. Poszliśmy na pewne ustępstwa, rezygnując z żądań wprowadzenia premii świątecznej na Wielkanoc i dodatku dla drugiej zmiany. Pozostałe postulaty, w tym najważniejszy - 500 zł brutto podwyżki dla każdego pracownika, zostały utrzymane. 14 lub 21 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie w ramach mediacji. Liczymy, że wynik referendum skłoni pracodawcę do poważnego potraktowania naszych postulatów i uda się nam dojść do porozumienia bez konieczności przeprowadzania akcji strajkowej Od lutego w mikołowskim zakładzie Yazaki trwa spór zbiorowy. Związkowcy domagają się m.in. podwyżki płac zasadniczych o 500 zł brutto dla każdego pracownika, wprowadzenia dodatku dla pracowników z ponad 3-letnim stażem pracy w firmie w wysokości 1 proc. płacy zasadniczej za każdy przepracowany rok, wprowadzenia od 2013 roku stałych premii w wysokości 1000 zł brutto na święta Bożego Narodzenia oraz zwiększenia do pełnej wysokości odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Spółka Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie zatrudnia około 1,4 tys. pracowników. Średnie zarobki w firmie wynoszą 1,9 tys. zł brutto. Zakład, którego właścicielem jest japoński koncern Yazaki, zajmuje się produkcją samochodowych wiązek elektrycznych."
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 12 2019 07:31 V14.7.10-2