reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Bosch Przemysł elektroniczny | 06 czerwca 2013

Bosch podsumowuje 2012 rok w Polsce

Obrót Grupy Bosch w Polsce w 2012 roku wzrósł o prawie 9%, do 793 mln EUR, wliczając dostawy do spółek Boscha poza granicami kraju.


Sprzedaż Grupy na polskim rynku obniżyła się jednak do 753 mln EUR, głównie z powodu osłabienia koniunktury gospodarczej. Kondycja Boscha w Polsce – Bosch utrzymuje silną pozycję na polskim rynku pomimo wyraźnego pogorszenia sytuacji ekonomicznej w sektorze budowlanym i przemyśle w drugiej połowie ubiegłego roku – powiedziała Krystyna Boczkowska (na zdjęciu poniżej), reprezentantka Grupy Bosch w Polsce podczas konferencji prasowej w Warszawie. - Zamierzamy poszerzać nasze udziały rynkowe również w roku 2013, głównie poprzez lepszą penetrację rynku, szczególnie w sektorze produkcyjnym, a także poprzez poszukiwanie nowych kanałów dystrybucji, kompleksową ofertę (cross selling) i zwiększenie efektywności. Planujemy wzbogacenie naszej oferty produktowej o usługi i wsparcie techniczne – dodała Krystyna Boczkowska. W 2012 roku Grupa Bosch przeznaczyła w naszym kraju 20 mln EUR na inwestycje w środki trwałe, przede wszystkim na inwestycje infrastrukturalne oraz na rozbudowę linii produkcyjnych w fabryce układów hamulcowych w Mirkowie. Zatrudnienie w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie: 1 stycznia 2013 roku Grupa zatrudniała prawie 2 tys. osób. Sporo uwagi poświęcono wrocławskiej fabryce firmy Bosch.
W roku 2013 priorytetem dla Grupy Bosch w Polsce jest utrzymanie silnej pozycji na rynku pomimo niesprzyjających warunków ekonomicznych.
W zeszłym roku utworzono tam ośrodek badawczo-rozwojowy. Ważnym wydarzeniem było też podpisanie oficjalnego listu intencyjnego z Politechniką Wrocławską, dotyczącego przyszłej bliskiej współpracy pomiędzy uczelnią a zakładem. W Polsce Grupa Bosch jest reprezentowana przez 3 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego, w którym udział firmy Bosch wynosi 50%. Konsolidacja biznesu W 2012 roku Grupa Bosch kontynuowała w Polsce proces konsolidacji, włączając do struktury Robert Bosch Sp. z o.o. spółki Holger Christiansen oraz Buderus Technika Grzewcza. Fuzje te pozwoliły na uzyskanie synergii a także, dzięki redukcji kosztów, na zwiększenie konkurencyjności oferty produktowej. Spółka Buderus została włączona do struktur działu Bosch Termotechnika, przy zachowaniu dwóch odrębnych marek i kanałów dystrybucji: Buderus i Junkers. Konsolidacja Buderusa pozwoliła na stworzenie bardziej kompleksowej oferty urządzeń i systemów grzewczych oraz na rozbudowę oferty dedykowanej dużym inwestycjom LSS (Large Specified Systems). Bosch produkuje rocznie pół miliarda czujników mikromechanicznych – jest największym na świecie producentem tego typu czujników dla branży motoryzacyjnej oraz drugim co do wielkości producentem dla branży dóbr użytkowych. W przyszłości małe, niedrogie i energooszczędne czujniki tego typu staną się integralną częścią Internetu. BMX055 (na zdjęciu) jest pierwszym na świecie 9-osiowym czujnikiem, którego wszystkie komponenty – czujnik geomagnetyczny, przyspieszenia i żyroskop – zostały zaprojektowane przez firmę Bosch. Produkt o wymiarach 3,0 x 4,5 mm2 jest także najmniejszym tego typu czujnikiem na rynku. © Fot: Bosch Bosch na świecie W 2012 roku obroty Grupy Bosch na świecie wzrosły o 1,9%, osiągając wartość 52,5 mld EUR. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 2,8 mld EUR. Zatrudnienie nieznacznie wzrosło o 3,4 tys. pracowników i obecnie w spółkach Grupy na całym świecie pracuje 305,9 tys. osób. W 2012 roku Grupa Bosch dokonała łącznie inwestycji o wartości około 8 mld Euro, przeznaczając 4,8 mld Euro na badania i rozwój oraz 3,2 mld Euro na inwestycje kapitałowe. Z początkiem roku 2013 wprowadzono podział na 4 działy przedsiębiorstwa: Techniki Motoryzacyjnej, Technologii Przemysłowej, Dóbr Użytkowych oraz Energetyki i Technicznego Wyposażenia Budynków. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz przeszło 360 spółek zależnych i regionalnych w około 50 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w około 150 krajach na świecie. --- Źródło: © Bosch
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 08 2020 10:37 V18.4.45-1