reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Rasa Messina Francesca / Dreamstime Przemysł elektroniczny | 27 lutego 2013

O 13.00 rozpoczyna się strajk w Bitronie

W środę 27 lutego o godzinie 13.00 w sosnowieckim zakładzie Bitron Poland rozpocznie się strajk generalny. Pracownicy Bitronu domagają się m.in. gwarancji zatrudnienia oraz podwyżek wynagrodzeń.
- O 12.45 do zakładu przyjadą pracownicy drugiej i trzeciej zmiany. Przebiorą się w odzież ochronną, przejdą na halę, pierwsza zmiana przerwie pracę i o 13.00 wszyscy rozpoczynamy strajk - mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca zakładowej Solidarności.

Spór zbiorowy w sosnowieckim zakładzie trwa od kilku tygodni. Jak tłumaczy przewodnicząca, w ciągu ostatnich lat zatrudnienie w Bitronie zostało zredukowane o połowę, a miejsce zwalnianych pracowników zajęły firmy zewnętrzne. - Boimy się o nasze miejsca pracy. Jeszcze do niedawna pracowało u nas 1200 osób. Dzisiaj jest nas 600 i blisko drugie tyle z firm zewnętrznych. Co więcej, pracodawca podczas ostatnich rozmów zapowiedział, że nie wyklucza kolejnych zwolnień w tym roku - podkreśla przewodnicząca.

Drugi postulat strajkowy ma charakter płacowy. Solidarność domaga się 7-proc. podwyżek płac zasadniczych. - Jesteśmy jednym z najlepszych zakładów koncernu Bitron, a zarabiamy kilka razy mniej, niż pracownicy naszych zakładów w innych krajach, np. we Włoszech. Wynagrodzenia osób zatrudnionych przy produkcji wynoszą ok. 1700 zł na rękę. Firmę stać na podwyżki, a mimo to pracodawca nie chce o nich słyszeć - zaznacza Izabela Będkowska. Dodaje, że pracodawca oświadczył, iż ewentualne rozmowy na temat postulatów pracowników może rozpocząć najwcześniej w 2014 roku.

Źródło: NSZZ Solidarność

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 26 2018 11:55 V11.1.1-1