reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Rasa Messina Francesca / Dreamstime Przemysł elektroniczny | 27 lutego 2013

O 13.00 rozpoczyna się strajk w Bitronie

W środę 27 lutego o godzinie 13.00 w sosnowieckim zakładzie Bitron Poland rozpocznie się strajk generalny. Pracownicy Bitronu domagają się m.in. gwarancji zatrudnienia oraz podwyżek wynagrodzeń.
- O 12.45 do zakładu przyjadą pracownicy drugiej i trzeciej zmiany. Przebiorą się w odzież ochronną, przejdą na halę, pierwsza zmiana przerwie pracę i o 13.00 wszyscy rozpoczynamy strajk - mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca zakładowej Solidarności.

Spór zbiorowy w sosnowieckim zakładzie trwa od kilku tygodni. Jak tłumaczy przewodnicząca, w ciągu ostatnich lat zatrudnienie w Bitronie zostało zredukowane o połowę, a miejsce zwalnianych pracowników zajęły firmy zewnętrzne. - Boimy się o nasze miejsca pracy. Jeszcze do niedawna pracowało u nas 1200 osób. Dzisiaj jest nas 600 i blisko drugie tyle z firm zewnętrznych. Co więcej, pracodawca podczas ostatnich rozmów zapowiedział, że nie wyklucza kolejnych zwolnień w tym roku - podkreśla przewodnicząca.

Drugi postulat strajkowy ma charakter płacowy. Solidarność domaga się 7-proc. podwyżek płac zasadniczych. - Jesteśmy jednym z najlepszych zakładów koncernu Bitron, a zarabiamy kilka razy mniej, niż pracownicy naszych zakładów w innych krajach, np. we Włoszech. Wynagrodzenia osób zatrudnionych przy produkcji wynoszą ok. 1700 zł na rękę. Firmę stać na podwyżki, a mimo to pracodawca nie chce o nich słyszeć - zaznacza Izabela Będkowska. Dodaje, że pracodawca oświadczył, iż ewentualne rozmowy na temat postulatów pracowników może rozpocząć najwcześniej w 2014 roku.

Źródło: NSZZ Solidarność

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-1