reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Yuriy Chaban / Dreamstime Rynki | 18 lutego 2013

Nowy rynek: inteligentny transport

Analiza, przeprowadzona na zlecenie Ministerstwa Transportu wskazuje, iż rynek inteligentnych systemów transportowych w Polsce wart jest nie mniej niż 1.1 mld zł.

Badania na zlecenie Ministerstwa Transportu przeprowadziła firma Agrotec. Zapytała ona 26 respondentów – dużych miast – o inwestycje w dziedzinie inteligentnych systemów transportu (ITS) planowane na lata 2014-2020. Miasta biorące udział w ankiecie zrealizują 33 tego typu projekty o wartości 1.1 – 1.2 mld zł.
Do inwestycji realizowanych przez poszczególne miasta należy doliczyć też inwestycje centralne, realizowane przez GDDK. Instytucja planuje budowę Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem, którego koszt to około 500 mln zł.
Należy podkreślić, iż to raczej minimalna kwota inwestycji w tej dziedzinie. Część ankietowanych przez Agrotec samorządów deklaruje realizację konkretnych inwestycji ITS, ale nie podaje konkretnych kwot. Przykładem jest Kraków, który zamierza zbudować systemy automatycznego rozpoznania tablic rejestracyjnych (ARTR), monitoringu wizyjnego CCTV, obszarowego sterowania sygnalizacją świetlną, informacji o wolnych miejscach parkingowych, rejestracji pojazdów przeciążonych oraz sterowania i zarządzania ruchem za pomocą znaków i tablic zmiennej treści, Centrum Zarządzania, Sterowania i Monitorowania Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, nie podając jednocześnie wartości tych projektów. Na rynku ITS jednymi z liderów są Energopol Południe (zawarł sojusz z Kapschem) oraz PKP Informatyka. ‘Chcemy wejść w ITS związane z informacją dla pasażera, systemami sprzedaży biletów, urządzeniami poboru opłat oraz pozycjonowaniem pojazdów. Średni koszt wdrożenia inteligentnego systemu transportowego w jednym mieście to 60-80 mln zł, w największych aglomeracjach wynoszą około 100 mln zł. Jest o co walczyć’ mówi dla Pulsu Biznesu Łukasz Grzesło, członek zarządu ds. handlowych PKP Informatyka. Źródło: Puls Biznesu
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 27 2020 12:33 V18.4.17-2