reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© zyxx-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 18 lutego 2013

Fale morskie dadzą prąd

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowują generator prądu wykorzystujacy ruch fal morskich.
Na ciekawy pomysł wpadli naukowcy z Politechniki Łódzkiej. W ramach projektu powstanie generator prądu wykorzystujący zestaw wahadeł, które wprowadzi w ruch kołysanie fal. To napędzi prądnicę i wzbudzi prąd elektryczny.

Taki generator mógłby zasilać lampy sygnalizacyjne, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach - na bojach czy sygnalizatorach przy sieciach rybackich na morzu. Rozwiązany byłby wówczas problem ze żmudną i kosztowną wymianą baterii w takich punktach – informuje serwis "PAP – Nauka w Polsce".

Badania nad projektem częściowo są finansowane w ramach programu TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Powstał już model urządzenia, następnym zadaniem jest opracowanie prototypu.

Prof. Tomasz Kapitaniak z Katedry Dynamiki Maszyn Politechniki Łódzkiej wyjaśnia, że istnieją już wynalazki, które wykorzystują ruch fal do generacji prądu, ale rozwiązanie jego zespołu jako pierwsze wykorzystywać ma mechanizm synchronizacji wahadeł.

---
Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-2