reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© milan jurkovic dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 14 lutego 2013

Superkomputer chłodzony wodą ustanawia rekord

Włoski superkomputer „Eurora” wykorzystujący akceleratory graficzne NVIDIA Tesla oparte na architekturze Kepler, ustanowił nowy rekord w efektywności energetycznej osiąganej przez centra danych.
Superkomputer Eurora został zbudowany przez firmę Eurotech i zainstalowano go w obiekcie Cineca we włoskiej Bolonii, najpotężniejszym centrum komputerowym w tym kraju. Nowa maszyna osiąga 3150 megaflopsów stałej wydajności na wat, co jest wynikiem lepszym o 26% względem dotychczasowego lidera Green500, czyli listy najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów.

Rekordowy rezultat jest wynikiem zaimplementowania 128 wysokowydajnych, energooszczędnych akceleratorów NVIDIA Tesla K20 w superkomputerze Eurotech Aurora Tigon, wyposażonego w innowacyjną technologię chłodzenia gorącą wodą, za pomocą której chłodzone są wszystkie elektroniczne i elektryczne komponenty systemu.

Superkomputer Eurora
© NVIDIA
Dostęp do systemu Eurora posiadają członkowie partnerstwa na rzecz zaawansowanych technologii obliczeniowych w Europie (PRACE), (należy do niego również Polska) oraz największe włoskie jednostki badawcze. Pozwoli naukowcom na rozwój badań w wielu dyscyplinach naukowych, w tym materiałoznawstwie, astrofizyce, naukach przyrodniczych i naukach o Ziemi.

- Zaawansowane symulacje komputerowe, służące do prowadzenia badań nad nowymi zjawiskami oraz testowania hipotez badawczych, wymagają ogromnej wydajności, która zwykle wiąże się z dużym zużyciem energii- powiedział Sanzio Bassini, dyrektor działu ds. obliczeń wysokowydajnych w konsorcjum Cineca.

Dzięki połączeniu akceleratorów graficznych NVIDIA Tesla K20 z technologią chłodzenia gorącą wodą firmy Eurotech, system Eurora jest bardziej wydajny i kompaktowy w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami chłodzonymi powietrzem. Systemy obliczeń wysokowydajnych oparte na architekturze sprzętowej Eurora – w tym komputer Eurotech Aurora Tigon – pozwolą zmniejszyć rachunki za energię o blisko połowę, a także zredukować całkowity koszt posiadania o ok. 30-50 proc.

Ponadto, technologia chłodzenia gorącą wodą Aurora zmniejsza lub całkowicie eliminuje potrzebę stosowania klimatyzatorów w pomieszczeniach serwerowni – nawet w ciepłym klimacie Włoch. Energia termiczna wydzielana przez system może służyć do ogrzewania budynków, napędzania chłodnic absorpcyjnych klimatyzatorów lub do tzw. trójgeneracji, czyli jednoczesnego ogrzewania, chłodzenia i generowania energii elektrycznej.

- Akceleratory graficzne są z natury bardziej energooszczędne od procesorów centralnych, a akceleratory Tesla K20 znacznie zwiększają tę różnicę - powiedział Sumit Gupta, dyrektor generalny jednostki biznesowej Tesla w firmie NVIDIA. - Efektywność energetyczna stała się podstawowym parametrem miary wydajności obliczeniowej. Procesory graficzne umożliwiają tworzenie systemów komputerowych dowolnego rozmiaru – od małych klastrów po ogromne systemy eksaskalowe, które powstaną w niedalekiej przyszłości – zapewniając wysoką wydajność i ekonomiczne zużycie energii.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2