reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© milan jurkovic dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 14 lutego 2013

Superkomputer chłodzony wodą ustanawia rekord

Włoski superkomputer „Eurora” wykorzystujący akceleratory graficzne NVIDIA Tesla oparte na architekturze Kepler, ustanowił nowy rekord w efektywności energetycznej osiąganej przez centra danych.

Superkomputer Eurora został zbudowany przez firmę Eurotech i zainstalowano go w obiekcie Cineca we włoskiej Bolonii, najpotężniejszym centrum komputerowym w tym kraju. Nowa maszyna osiąga 3150 megaflopsów stałej wydajności na wat, co jest wynikiem lepszym o 26% względem dotychczasowego lidera Green500, czyli listy najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów. Rekordowy rezultat jest wynikiem zaimplementowania 128 wysokowydajnych, energooszczędnych akceleratorów NVIDIA Tesla K20 w superkomputerze Eurotech Aurora Tigon, wyposażonego w innowacyjną technologię chłodzenia gorącą wodą, za pomocą której chłodzone są wszystkie elektroniczne i elektryczne komponenty systemu.
Superkomputer Eurora © NVIDIA
Dostęp do systemu Eurora posiadają członkowie partnerstwa na rzecz zaawansowanych technologii obliczeniowych w Europie (PRACE), (należy do niego również Polska) oraz największe włoskie jednostki badawcze. Pozwoli naukowcom na rozwój badań w wielu dyscyplinach naukowych, w tym materiałoznawstwie, astrofizyce, naukach przyrodniczych i naukach o Ziemi. - Zaawansowane symulacje komputerowe, służące do prowadzenia badań nad nowymi zjawiskami oraz testowania hipotez badawczych, wymagają ogromnej wydajności, która zwykle wiąże się z dużym zużyciem energii- powiedział Sanzio Bassini, dyrektor działu ds. obliczeń wysokowydajnych w konsorcjum Cineca. Dzięki połączeniu akceleratorów graficznych NVIDIA Tesla K20 z technologią chłodzenia gorącą wodą firmy Eurotech, system Eurora jest bardziej wydajny i kompaktowy w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami chłodzonymi powietrzem. Systemy obliczeń wysokowydajnych oparte na architekturze sprzętowej Eurora – w tym komputer Eurotech Aurora Tigon – pozwolą zmniejszyć rachunki za energię o blisko połowę, a także zredukować całkowity koszt posiadania o ok. 30-50 proc. Ponadto, technologia chłodzenia gorącą wodą Aurora zmniejsza lub całkowicie eliminuje potrzebę stosowania klimatyzatorów w pomieszczeniach serwerowni – nawet w ciepłym klimacie Włoch. Energia termiczna wydzielana przez system może służyć do ogrzewania budynków, napędzania chłodnic absorpcyjnych klimatyzatorów lub do tzw. trójgeneracji, czyli jednoczesnego ogrzewania, chłodzenia i generowania energii elektrycznej. - Akceleratory graficzne są z natury bardziej energooszczędne od procesorów centralnych, a akceleratory Tesla K20 znacznie zwiększają tę różnicę - powiedział Sumit Gupta, dyrektor generalny jednostki biznesowej Tesla w firmie NVIDIA. - Efektywność energetyczna stała się podstawowym parametrem miary wydajności obliczeniowej. Procesory graficzne umożliwiają tworzenie systemów komputerowych dowolnego rozmiaru – od małych klastrów po ogromne systemy eksaskalowe, które powstaną w niedalekiej przyszłości – zapewniając wysoką wydajność i ekonomiczne zużycie energii.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 19 2020 16:22 V18.0.1-2