reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 11 lutego 2013

Folia miedziana pozwala uzyskać czystszy grafen

Nowa metoda uzyskiwania czystego grafenu może otworzyć drogę do wielkoskalowej produkcji.
Przy produkcji grafenu metodą chemicznego osadzania z fazy gazowej (CVD) maleńkie płatki grafenu osadzają się w sposób przypadkowy, co powoduje powstawanie defektów w strukturze materiału. Zespołowi badaczy pod przewodnictwem naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego udało się przezwyciężyć ten problem związany z wytwarzaniem grafenu.

Odkrycie polega na kontrolowanym ustawianiu domen poprzez odpowiednie manipulowanie atomami węgla na podłożu z folii miedzianej. Atomowa struktura miedzi działa jako swego rodzaju "przewodnik", który ustawia orientację atomów węgla narastających na warstwie miedzi.

Połączenie miedzianego "przewodnika" z odpowiednio dozowanym ciśnieniem pozwala na kontrolowanie grubości powstających domen oraz geometrii ich brzegów. Wielkość wytworzonego arkusza zbudowanego z grafenu ogranicza tylko wielkość podłoża miedzianego.

Folia miedziana była już wykorzystywana w przeszłości, ale po raz pierwszy wykazano, że wykorzystanie różnych rodzajów powierzchni miedzianych może wpływać na strukturę grafenu. Według naukowców to odkrycie może pozwolić wreszcie na wielkoskalową produkcję grafenu.

W Wielkiej Brytanii został złożony wniosek patentowy dotyczący powyższego odkrycia.

---
Źródło: Uniwersytet Oxfordzki

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2