reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 11 lutego 2013

Folia miedziana pozwala uzyskać czystszy grafen

Nowa metoda uzyskiwania czystego grafenu może otworzyć drogę do wielkoskalowej produkcji.
Przy produkcji grafenu metodą chemicznego osadzania z fazy gazowej (CVD) maleńkie płatki grafenu osadzają się w sposób przypadkowy, co powoduje powstawanie defektów w strukturze materiału. Zespołowi badaczy pod przewodnictwem naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego udało się przezwyciężyć ten problem związany z wytwarzaniem grafenu.

Odkrycie polega na kontrolowanym ustawianiu domen poprzez odpowiednie manipulowanie atomami węgla na podłożu z folii miedzianej. Atomowa struktura miedzi działa jako swego rodzaju "przewodnik", który ustawia orientację atomów węgla narastających na warstwie miedzi.

Połączenie miedzianego "przewodnika" z odpowiednio dozowanym ciśnieniem pozwala na kontrolowanie grubości powstających domen oraz geometrii ich brzegów. Wielkość wytworzonego arkusza zbudowanego z grafenu ogranicza tylko wielkość podłoża miedzianego.

Folia miedziana była już wykorzystywana w przeszłości, ale po raz pierwszy wykazano, że wykorzystanie różnych rodzajów powierzchni miedzianych może wpływać na strukturę grafenu. Według naukowców to odkrycie może pozwolić wreszcie na wielkoskalową produkcję grafenu.

W Wielkiej Brytanii został złożony wniosek patentowy dotyczący powyższego odkrycia.

---
Źródło: Uniwersytet Oxfordzki

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-1