reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexander-podshivalov-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 07 lutego 2013

Koliber startuje pionowo

Można go spakować do niewielkiej walizki, ma pionowy start i przekazuje obraz w czasie rzeczywistym z odległości około 3 km – to bezzałogowiec "Koliber" opracowany przez konstruktorów ITWL.
Waga: około 3 kg, prędkość lotu: do 60 km/h, zasieg: 20 km, czas lotu: 25 minut – takie parametry ma "Koliber", bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu i lądowania opracowany przez konstruktorów z Zakładu Samolotów i Śmigłowców Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych (ITWL) w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jednak to nie powyższe parametry czynią go wyjątkowym wśród innych bezzałogowców, ale właśnie możliwość pionowego startu i lądowania.
- Wiropłaty, czy po prostu śmigłowce, ze względu na swoją konstrukcję i sposób wytwarzania siły nośnej za pomocą poziomo ustawionych śmigieł są o wiele bardziej skomplikowanymi obiektami technicznymi niż samoloty. Są niestateczne, nie mają zdolności samoczynnego odzyskania równowagi po jej zachwianiu, co w porównaniu do przypominających samolot statków powietrznych narzuca konstruktorom dodatkowe wymagania przy projektowaniu układów odpowiadających za sterowanie i poruszanie się w powietrzu – mówi dla naukawpolsce.pap.pl dr inż. Ryszard Sabak.
Dzięki temu wzbija się w powietrze bez pomocy specjalnej wyrzutni lub drogi startowej i można go użyć w dowolnym miejscu i czasie.

Przeznaczeniem "Kolibra" są loty obserwacyjne. Zgromadzone przez bezzałogowiec dane chętnie wykorzystuje wojsko, ale też policja, straż graniczna, straż pożarna i służby ratownicze oraz kartografowie czy geolodzy. Śmigłowcem można sterować ręcznie lub automatycznie z wykorzystaniem nawigacji GPS.

Do obsługi śmigłowca wystarczy jeden człowiek, do przenoszenia również, ponieważ "Kolibra" można złożyć i spakować do jednej walizki. Gotowość do lotu może osiągnąć w ciągu kilkudziesięciu sekund od otworzenia zatrzasku walizki – podaje portal naukawpolsce.pap.pl.

---
Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 18 2018 17:55 V10.0.0-2