reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexander-podshivalov-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 05 lutego 2013

Firmy z Crystal Parku wychodzą ze strefy

Niedawno Sharp utrzymał zgodę na wyjscie z SSE. Sumika również chce iść w jego ślady.
Crystal Park, podstrefa pomorskiej SSE, jest siedzibą japońskiego Sharpa. Oprócz niego działają tam m.in. Sumika i Orion – te dwie ostatnie firmy pod koniec zeszłego roku ogłosiły masowe zwolnienia.

Sharp uzyskał zgodę Ministerstwa Gospodarki na wyjście ze specjalnej strefy ekonomicznej. To pozwoli firmie na to, by nie zwracać pomocy w postaci niezapłaconego podatku CIT.

W ślady Sharpa chcą pójść inni. Sumika również złożyła wniosek o wyjście ze specjalnej strefy ekonomicznej. Jak informuje Teresa Korycińska z Ministerstwa Gospodarki, w listopadzie i grudniu wpłynęło do ministerstwa 10 takich wniosków – pisze"Puls Biznesu".

Niektórzy próbują się ratować w inny sposób, na przykład prosząc o przedłużenie terminu wypełnienia zobowiązań. Ministerstwo mówi o 30 firmach, które mają problem z dotrzymaniem obietnic, głównie z powodu kryzysu. Przedsiębiorcom mogłyby pomóc elastyczne przepisy dotyczące zatrudnienia, bo wygląda na to, że z tym jest największy problem.

Sharp zobowiązał się, że do końca 2013 r. utrzyma zatrudnienie na poziomie 3 tys. osób, tymczasem w zakładzie jest teraz zatrudnionych około tysiąca pracowników. Pod koniec zeszłego roku Sumika ogłosiła zwolnienie 156 ze 185 zatrudnionych osób, a w Orionie wypowiedzenie dostanie 177 pracowników, czyli prawie wszyscy. Firmy nigdy nie osiągnęły wymaganych poziomów zatrudnienia i już raczej nigdy nie osiągną – pisze "PB".

Ale przedsiebiorcy nie składają broni. Tereaz Kamińska, prezes pomorskiej SSE mówi – Sharp, Orion i Sumika zapewniają, że nie wycofają się ze strefy. Sharp szuka możliwości produkcji bardziej innowacyjnych produktów i technologii niż telewizory LCD. Podobnie pozostałe firmy. – Miejmy nadzieję, że to się uda. Zostaje przecież cała infrastruktura firm, więc można myśleć o produkcji innych towarów.

Sharp, Orion Sumika zamierzają jednak pozbyć się części majątku, co pozwoli im podreperować trudną sytuację finansową. Nabywcą chce być PSSE, która będzie mogła sprzedać hale i grunt innym inwestorom.

---
Źródło: Puls Biznesu

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-2