reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Sponsored content by Semicon Sp. zo.o.

Złącza DIN – Technologia "Press-Fit" - połączeń wciskanych.

Opracowany przez EPT, sprawdzony system połączeń wciskanych ''Press-fit'' Tcom Press, jest w użyciu już 30 lat.

Popularne złącza DIN 41612 2-3 rzędowe,wielopinowe (dzisiejsza norma IEC 60603-2) są używane od ponad 40 lat. Pierwsza wersja tej normy została opublikowana w 1976 roku i właściwie jedynie nazwa złącza DIN pozostała niezmieniona do dnia dzisiejszego. Od lat technologia ta - jak również sam standard - ewoluują, dzięki czemu złącza DIN znajdują zastosowanie we wciąż nowych aplikacjach. Rys. 1 - Typ B- męskie i żeńskie złącza Rys. 2 - Typ C- męskie i żeńskie złącza Pierwsze złącza DIN 41612 zostały opracowane w tym samym czasie, co 19-calowy modułowy system obudów. Początkowo były to złącza dwu- i trzyrzędowe o rastrze 2,54mm, dla styków sygnałowych. 64 styki typu B i 96 styków typu C. Ze względu na ich konstrukcję, niemożliwe było niepoprawne podłączenie złączy. Od początku konstrukcja połączeń została zaprojektowana pod technologię lutowania na fali i technologię połączeń owijanych „wire-wrap.” Rys. 3 - Złącza DIN w technologii połączeń press-fit EPT rozpoczęła produkcję złącz DIN 41612 w 1980 roku. Zaledwie trzy lata później, na rynku (oprócz konstrukcji do lutowania na fali i "wire wrap") pojawiły się złącza w technologii połączeń "Press-fit", opracowany przez EPT. Seria złączy DIN była stopniowo rozszerzana na przestrzeni lat, obejmując kolejne modele, jak na przykład typy B i C o większej gęstości upakowania styków. Inną modyfikacją są wersje skrócone o połowę lub dwie trzecie. Typy D, E, F, G i H spełniają wymagania dla wyższych napięć i prądów. Rys. 4 - Zasada działania systemu "Press-Fit" firmy Tcom Złącza DIN w technologii „Press-fit”, system dociskowy Tcom Press - umożliwia oferowanie szerokiej gamy konfiguracji złącz, w tym złącz kątowych. Technologia połączeń wciskanych „Press-fit’, ma wiele zalet w porównaniu do konwencjonalnego lutowania:
  • jako że płytka PCB w ogóle nie wymaga lutowania, nie jest też narażona na stres termiczny,
  • brak możliwości powstania zimnych lutów,
  • brak zwarć spowodowanych powstawaniem mostków,
  • złącza są montowane mechanicznie bezpośrednio za pomocą wciskanych pinów (bez konieczności wkręcania),
  • długie piny styków powstają po montażu niepolutowane i mogę być użyte jako piny kontaktowe z przeciwnej strony PCB,
  • możliwość szybkiego i ekonomicznego montażu złącz,
  • łatwość naprawy złącza, poprzez wymianę całego konektora lub styku.
Technologia "Press-fit" jest uważana za najbezpieczniejsze i najbardziej wytrzymałe połączenie mechaniczne oraz elektryczne przy montażu złącz na PCB. Niezawodność połączenia "Press-fit", jest o rząd wyższa, od połączeń lutowanych i o dwa rzędy wyższa od połączeń zaciskanych. Normy IEC 352-5 i EN 60352-5 opisują ogólne wymagania dotyczące stosowania technologii "Press-fit". Technologia ta zapewnia gazoszczelne, odporne na korozję, nisko rezystancyjne i mechanicznie sprężyste połączenie, zapewniające niezawodny kontakt elektryczny. Najważniejsze kryteria, charakteryzujące połączenie"Press-fit" to siła wciskania, siła mocowania i opór styku. Siła mocowania jest nie tylko kryterium stabilności mechanicznej, ale także jakości połączenia. Poza rozpowszechnioną technologią SMT, technologia"Press-fit" jest bardzo ciekawą alternatywą montażową. Złącza są wciskane w otwory PCB i parametry połączenia "Press-fit" nie ulegają degradacji w procesie lutowania rozpływowego komponentow SMT. Brak konieczności lutowania na fali lub lutowania rozpływowego powoduje, iż same konektory nie muszą być wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysoką temperaturę. Złącza DIN nadal cieszą się dużą popularnością, w szczególności w aplikacjach przemysłowych. Przykładowo system VME, który jest dostępny na rynku od ponad 30 lat, opiera się na złączach DIN. Udało mu się zdobyć i utrzymać bardzo dobrą pozycję na rynku komputerów przemysłowych, znajduje też zastosowanie w nowych konstrukcjach. Różnorodność rozmaitych typów i technologii montażu złącz DIN ("Press-fit", lutowania na fali, lutowanie ręczne, "wire wrap", zagniatanie), umożliwia szeroki zakres ich zastosowań. Obecnie złącza DIN są wykorzystywane w takich aplikacjach jak: transmisja sygnałów czy zastosowanie wysokonapięciowe. Solidna i sprawdzona konstrukcja wciąż zapewnia tej grupie produktów perspektywę zastosowania w licznych aplikacjach. Firma Semicon Sp zo.o. jest autoryzowanym i wyłącznym dystrybutorem Producenta EPT w Polsce.
Kontakt: Semicon Sp. zo.o. adres: ul. Zwoleńska 43/43A,04-761 Warszawa tel.: (22) 615-73-71 email: Szczegółowych informacji na temat złączy DIN udzieli Państwu: Product Manager Ewa Zalewska tel: +48 572 728 957 email:

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 04 2020 14:16 V18.13.20-2