reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Sponsored content by Ledatel

ELEKTRONICZNY PAPIER JAKO PRODUKT PRZYJAZNY ŚRODOWISKU

Elektroniczny papier staje się coraz bardziej wszechobecny w naszym życiu.
Z większą lub mniejszą świadomością stykamy się z tą technologią na co dzień poprzez czytniki e-book, elektroniczne etykiety cenowe, systemy rezerwacji sal, systemy informacji pasażerskiej, telefony komórkowe, zegarki, odzież czy chociażby architektura pomieszczeń. SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ TEC W WARSZAWIE 17 MAJA

BĘDZIEMY OBECNI NA STANOWISKU NUMER 181

Początki elektronicznego papieru sięgają lat 70 kiedy to został on opatentowany pod nazwą Gyricon. W latach 90 technologia była rozwijana przez amerykańskiego uczonego Josepha Jacobsona, skutkiem tego było założenie firmy E-INK,natomiast masową produkcję e-papieru rozpoczęto w roku 1999. Firma E-INK jest największym producentem tej technologii na świecie a ich produkty cechują się najlepszymi parametrami technicznymi. Urządzenia posiadają wysoki kontrast, niską wagę, bardzo dobrą widoczność w słońcu, duże kąty widzenia, nie męczą oczu a zginanie i dotykanie nie wpływa na wyświetlany obraz. Produkt ten możemy nazwać przyjaznym środowisku dzięki bardzo małemu zużyciu prądu elektrycznego. Na chwilę obecną dostępne na rynku są następujące rodzaje wyświetlaczy: Od prawie 2 lat firma LEDATEL jest dystrybutorem e-papieru E-INK w Polsce.Sprzedając wyświetlacze zapewniamy również wsparcie techniczne oraz dostawę komponentów niezbędnych do budowy gotowego produktu. Dostarczamy sterowniki do wyświetlaczy, maty oświetleniowe, komputery oraz autorską aplikację webową LEOINK do bezprzewodowego zarządzania wyświetlaczem dzięki niej możemy dodawać grafiki, tworzyć pętle, ustawiać czas, lub zmieniać tylko fragmenty obrazu.

Wyświetlacz nie wymaga zasilania do emisji obrazu lecz jedynie do jego zmiany.

Dzięki technologii „bitstable” położenie elektronicznego tuszu pozostaje niezmienne nawet w momencie usunięcia źródła zasilania, co sprawia, że wyświetlacz jest włączony przez 24 godz/h. Następstwem powyższego działania jest oczywiście bardzo małe zużycie prądu elektrycznego. Nasuwa się kolejne pytanie: Jak duża jest różnica zużycia prądu w porównaniu z innymi wyświetlaczami? Na początek przyjmijmy pewne założenia: 1. Papierowy rozkład jazdy na przystankach komunikacji miejskiej zostaje zastąpiony wyświetlaczami. W jednym przypadku jest to E Papier a w drugim LCD. 2. Zamiana wyświetlanej informacji następuje 4 razy na dobę. Porównajmy zatem, 10,1” wyświetlacz LCD i Elektroniczny Papier 13,3” firmy i załóżmy, że zarządzanie zdalne rozkładami jazdy na przystanku trwa 1 rok. Wyświetlacz e-papierowy potrzebuje prądu tylko w momencie zmiany wyświetlanej zawartości. Czas zmiany – 450 ms a pobór prądu to 4,3 W czyli przy jednej zmianie mamy zużycie - 2,15 Ws. W skali 1 roku jest 1 460 zmian co daje pobór mocy 0,00087 kWh Pobór mocy dla wyświetlacza LCD to 1 Watt. Zasilanie przez 24 godziny na dobę. Przy takich samych założeniach pobór mocy to 8,76 kWh.

10 000 RAZY MNIEJSZE: ZUŻYCIE PRĄDU RACHUNKI ZA ENERGIĘ EMISJA CO2

Produkt przyjazny środowisku

Jak to działa i jak jest zbudowane?

Miliony mikrokapsułek o grubości ludzkiego włosa jest wypełniona bezbarwnym płynem oraz dodatnio naładowanymi białymi cząstkami i ujemnie czarnymi. W momencie przyłożenia odpowiedniego potencjału elektrycznego do płaszczyzny sterującej TFT następuje ruch elektronicznego tuszu zgodnie z ilustracją poniżej

Gdzie jeszcze jest możliwość zastosowania e-papieru?

W zasadzie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia bo możliwości jest bardzo dużo. 1. Transport publiczny: Rozkłady jazdy oraz treść reklamowa na przystankach- aktualizacja zawartości bez potrzeby fizycznego dostępu. Pojazdy komunikacji miejskiej Reklama, System Informacji Pasażerskiej 2. Punkty informacyjne w infrastrukturze miast 3. Tablice informacyjne w punktach gastronomicznych 4. Systemy rezerwacji sal Reasumując urządzeń tych, możemy użyć wszędzie tam gdzie nie ma stałego łącza elektrycznego lub gdzie bardzo zależy nam na jak najmniejszym zużyciu prądu. Poza dystrybucją elektronicznego papieru firma Ledatel zajmuje się integracją i dostawą systemów i urządzeń na rynki kolejowe, militarne i przemysłowe: Systemy: WiFi, Wzmacniania sygnału GSM, Komunikacji pojazd-ląd, CCTV oraz System Zliczania Pasażerów. Autorska aplikacja serwerowa LEO RAIL umożliwia centralizację wszystkich systemów na pojeździe, zapewniawygodną i intuicyjną obsługę wszystkich podsystemów wchodzących w skład danego projektu. Komponenty: wyświetlacze TFT, OLED czy transparentne, komputery jednopłytkowe, urządzenia sieciowe, anteny, kamery, rejestratory obrazu, systemy termowizyjne, dyski, urządzenia diagnostyczne oraz drobny sprzęt elektroniczny.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 26 2021 10:57 V18.15.16-2